Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Kloubní obtíže u psů a jak je řešit

Pozorujete, že váš pes poslední dobou už tak radostně neposkakuje, jak tomu bylo dřív? Zdá se vám, že mu schody dělají stále větší potíže a zjišťujete, že jeho chůze je jakási strnulá? Možná jsou za tím vším bolestivé klouby, nebo i závažnější onemocnění pohybového aparátu.

Kloubní obtíže u psů a jak je řešit
Dana Pučálková V úterý 28.01. 2020

Jestliže psa trápí klouby, mohou se za tím skrývat mnohé zdravotní problémy. Důležité je nepodcenit potíže, včas vyhledat veterináře a zahájit co nejdříve léčbu. Jakmile lékař stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu, možná nastane i doba pro změnu krmiva.

Hlavní příznaky kloubních onemocnění u psů   

Především psi začnou být méně ochotní k jakémukoli pohybu, pokud je bolí klouby.  Schopnost postavit se na všechny čtyři se zhoršuje, chůze může působit strnule, časté je i kulhání nebo ulevování některé straně při sedu, případně kolíbavá chůze, či problém s výstupem do schodů. K pozdním varovným signálům patří kňučení, nebo dokonce pískot psa při vstávání.  

Dysplazie loketních a kyčelních kloubů

Chybný vývoj kloubní jamky a hlavice kyčelního kloubu, nazývaný dysplazie, je dědičně podmíněné onemocnění. Proto se může objevit již u mladých zvířat. Nejčastější je jeho výskyt u těžkých a velkých plemen. Včasným testováním – rentgenologickým vyšetřením lze předcházet dalšímu šíření této nemoci. Kromě dědičných dispozic ovlivňuje dysplazii také celková zátěž psa a jeho strava. Velkou chybou je nechat malá štěňata běhat do schodů nebo pobíhat na kluzké podlaze. 

 

Nemocné zvíře se nesmí přetěžovat  

Zvířata trpící dysplazií kyčelních nebo loketních kloubů se nesmí přetěžovat. Naprosto nevhodné jsou pro ně výskoky, panáčkování a prudké zatáčky v běhu. Naopak nutností je trénink svalů, protože jsou to právě svaly, které drží pohromadě klouby nemocného zvířete. Ideální je pro jejich trénink plavání, nebo posilování nohou na gymnastických míčích.  Je rovněž vhodné zařadit do jejich stravy kloubní preparáty a někdy je nutné přidat i látky proti bolesti. Často je na místě také změna stravy.

Nadváha je pro psy velmi riziková

Nejdou-li vašemu psovi lehce nahmatat poslední dvě žebra, může trpět nadváhou, která neméně zatěžuje jeho klouby. Váha psa by měla odpovídat jeho věku, plemeni a velikosti. Při nadváze může dělat psům problémy i běžný pohyb. Zvířecí klouby jsou při ní enormně zatěžovány. Následně se může rychle rozvinout i osteoartróza, a ta je velmi bolestivá. Chcete-li svému psovi dopřát to nejlepší, poraďte se s veterinárním lékařem anebo s chovatelem daného plemene, jaké krmivo psu nejlépe v takové situaci prospěje. Je-li váš pes zvyklý na krmení granulemi, pečlivě nastudujte množství, které by měl denně přijímat. Rozhodně neponechávejte zvířeti volný přístup ke krmivu a krmte jej v pravidelných intervalech a jen odpovídajícím množstvím.  

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní