Kolik měsíčně utratíte za krmivo?
Většina Čechů při výběru krmiva stále šetří, ale blýská se snad na lepší časy. Ač se Češi považují za veliké milovníky psů, mnozí z nich při výběru psího krmiva stálé šetří. Navíc nečtou etikety se složením.
Navíc nečtou etikety se složením či mají nízké povědomí o vhodném složení potřebných látek a živin a také o škodlivosti některých látek. A nakupují tak pro své psí miláčky levná krmiva, která jsou často nevyhovující ,někdy dokonce i přímo škodlivá. Ale začíná se blýskat na lepší časy. To prokázali pejskaři, kteří se zúčastnili nedávné ankety Krmiva-pucalka.cz, kde se ukázalo, že většina lidí, kteří hlasovali, se nebojí utratit více za krmivo a kvalita je pro ně důležitější než cena.
Několik stovek účastníků ankety jsou pejskaři, kteří nakupují krmivo online. A ti neváhají za svého pejska utratit více než lidé (těch je bohužel stále většina), kteří pořizují komerční krmiva v supermarketech, která nejsou pro dobrou výživu psa dostačující. Navíc peníze, kteří si myslí pejskaři, že ušetří na krmivu, pak často musí utratit za léčebné výlohy u veterináře, které plynou z komplikací, při krmení špatnou stravou.
Anketa ukazuje, že 89 % procent všech dotázaných pejskařů zaplatí měsíčně jen za krmivo přes 500 Kč. Z toho dokonce 49 % z nich nemá problém ochudit svojí peněženku i o tisíc korun a více a pouze 14 % kupuje krmivo do 500 Kč. „Tato čísla ukazují, že lidé se při nákupu nekoukají tolik na cenu krmiva, ale rozhodující je pro ně kvalita složení. A to potvrzuje i náš průzkum, ve kterém se 66 % dotázaných při výběru krmiva řídi především jeho složením. Dobrou zprávou je pak to, že pouze 11 % je při koupi ovlivněno cenou. Což ukazuje, že se pejskaři začínají opravdu více zajímat o kvalitu složení oproti dřívějšku,“ představuje výsledky průzkumu jeho realizátor Martin Pučálka, přední český výrobce přírodního psího krmiva.
Náklady na psy ale nekončí ani koupí granulí nebo konzerv, chovatelé utrácejí i za doplňky, jako jsou pamlsky, antiparazitika, hračky či pelíšky. „Zde většina dotázaných (75%) utratí do 500 Kč. Pouze 7 % pejskařů je ochotno za doplňky dát více jak 1000 Kč “ dodává k průzkumu Martin Pučálka. Důležitou součásti chovatelství jsou i náklady u veterináře. Pokud nemá pes nějaké vážnější zranění, jsou v průměru do 3000 Kč ročně. 45 % pejskařů utratí za rok 1000 – 3000 Kč ročně.
„Výsledky ankety ukazují, že čím dál více lidí o výběru psího krmiva přemýšlí a zkoumají jeho složení. Ale stále je zde většina, kteří tak nečiní, nehledají si informace na internetu a neověřují z více zdrojů. A to platí nejen u psích krmiv. Ale trend se mění a snad se blýská na lepší časy,“ uzavírá Martin Pučálka.