Pes byl domestikován už okolo roku 12 000 před naším letopočtem, během vývoj se jeho trávení částečně přizpůsobilo jinému způsobu stravování, ale z pohledu evoluce to není zase až tak dlouhá doba. Pes je všežravým masožravcem, který nejlépe využívá živiny živočišného zdroje. Z logiky věci tedy plyne, že obiloviny nepatří do přirozeného jídelníčku psovité šelmy. Malé množství mohl pozřít v trávicím traktu kořisti, ale většinou již v natráveném stavu.
Naopak vhodnou součástí jídelníčku jsou ovoce, zelenina a bylinky.

Psi krmení bezobilnými krmivy nemají tolik projevů alergií, stačí jim nižší krmné dávky, mají více energie, lesklou srst a lépe přelínávají.
Proč jsou obiloviny špatně? Obiloviny jako jsou pšenice a kukuřice mají vysoký glykemický index, to znamená že se energie během trávení uvolňuje rychle. Pokud se energie uvolňuje rychle, tak je jí v některých chvílích přebytek a tím pádem může docházet ke vzniku tukových zásob.
Výhodou využití alternativních příloh, jako jsou třeba luštěniny, je pomalejší uvolňování energie. Vhodnými přílohami jsou také ovoce, zelenina a bylinky. Nevhodnou luštěninou je sója, která sice obsahuje velké množství bílkovin, ale je častým alergenem.

Jaké zdroje sacharidů jsou tedy vhodné? Pes není striktní masožravec, potřebuje ve své stravě i rostlinné složky. Ideální jsou ovoce, zelenina nebo i třeba brambory a sladké brambory, jejich nespornou výhodou je to, že nezpůsobují potravní alergie. Že jste slyšeli, že jsou brambory pro psa nevhodné? Je to však pravda pouze v případě syrových brambor, během extruze, při které se vyrábí granule, se suroviny zpracovávají za vysokých teplot a tlaku. Tyto podmínky způsobí zmazovatění škrobu, který se stává stravitelným a navíc likviduje antinutriční látky.

Dalším důvodem k vyřazení obilovin je to, že některé obsahují lepek, který je častým alergenem. Proto je vhodné použít bezobilná krmiva pro psy s citlivým zažíváním nebo i zjištěnými potravními alergiemi. Potravinové alergie na lepek se projevuje například nadýmáním, svědění kůže, nadměrné lízání srsti, zvracení, záněty v uších nebo průjmy.
Pro psy s trávicími obtížemi nebo alergiemi může být také vhodnou volbou vyřadit z krmné dávky kuřecí maso, které je také častým alergenem. Naopak vhodnými zdroji masa je jehněčí, kachní nebo krůtí.