Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Září – měsíc povědomí o bolesti u zvířat

Září už pomalu končí. Věděli jste ale, že je to měsíc povědomí o bolesti u zvířat? Zvlášť některé druhy zvířat dokážou přirozeně svou bolest velmi dlouho skrývat. Z domácích mazlíčků se jedná především o kočky a plazy. Je to jejich přirozená vlastnost, která je v přírodě chrání před tím, aby ukázali predátorům, že jsou oslabeni.

Září – měsíc povědomí o bolesti u zvířat
Dana Pučálková V pondělí 02.10. 2023

Bolest si na zvířatech vybírá stejnou daň jako na lidech. Její úspěšné zvládnutí vede k rychlejší rekonvalescenci, a to v případě pooperačních a úrazových stavů i nemoci. Léčba bolesti výrazně snižuje stres, a ten je jednou z příčin, která vede i k méně komfortní a kratší délce života. Léčba bolesti však začíná u majitele, který nejprve musí odhalit, že se zvířetem není něco v pořádku. Jaké jsou nejčastější signály, že zvíře trpí bolestí?

PSI

U psů se můžeme setkat s projevy bolesti jako je snížená aktivita (pejsek si odmítá hrát, nechce chodit po schodech, nevyskočí do auta…), potíže se vstáváním, kulhání, ztuhlost po odpočinku, změny v postavení a držení těla, snížená chuť k jídlu, okusování/lízaní nejčastěji tlapek, otok a zarudnutí určité části těla, zvýšená teplota, vokalizace (kňučení, ale i vrčení ve chvíli, kdy cítí zvíře potencionální ohrožení samo sebe). 

KOČKY  

Taktéž u koček jsme schopni rozeznat projevy bolesti, kterými jsou například snížená chuť k jídlu/nechutenství, nehody mimo kočičí záchod, odmítání pohybu – zvíře nevyskočí, kam běžně vyskočilo, změny ve výrazu obličeje – přivírání očí, sklopené uši, mžourání, nadměrná péče o srst a zvýšená dechová frekvence.

KRÁLÍCI 

Častými projevy bolesti u králíků jsou také již výše zmíněná neochota k pohybu, shrbený postoj, zvýšená dechová frekvence, skřípání zuby, vytrhávání chlupů, ale také letargie a zvýšený příjem tekutin. 

PLAZI 

U plazů jsou projevy bolesti trošku odlišné. Hadi se projevují zvýšenou agresivitou, neobvyklým plazením, jsou vyhublí až anorektičtí. Ještěři odmítají pohyb, popřípadě se neobvykle pohybují, otékají jim končetiny, přivírají oči, jsou anorektičtí, zrychleně dýchají, vokalizují, schovávají se a mění barvu. Želvy, pokud mají bolesti, tak přivírají oči, jsou anorektické a pohublé, vyskytuje se letargie a odmítají pohyb.

Odhalit bolest není vždy jednoduché. Pravidelně pozorujte své domácí mazlíčky, jen tak rychle odhalíte i drobné změny v jejich chování, pohybech, postoji, které vám napoví, že není vše v pořádku.

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní