Co potřebuje ve stravě psí sportovec
Cílem výživy sportovního psa je co nejlepší výkon a co nejmenší riziko úrazu. Pro výběr krmiva je důležité zhodnotit historii psa, jeho aktuální kondici a zátěž. Frekvence a délka tréninků ovlivňuje výběr krmiva.
Je vhodné se zamyslet, jestli váš pes opravdu potřebuje víc kalorickou stravu. Někdy bohatě stačí zvýšit krmnou dávku aktuální potravy. Za sportovce můžeme považovat psy, kteří pravidelně podávají výkon 30 minut a déle.
U lidských sportovců se také bude lišit strava u vytrvalců, sprinterů a u vzpěračů. Stejně by to mělo být u psů. Obecně sportovci potřebují víc živin, ať jde o energii (tuk, sacharidy), tak stejně i u minerálů a vitamínů. Majitel by měl mít přehled o náročnosti práce psa a dle zátěže pohotově měnit krmnou dávku. U krmiv je nutné sledovat obsah bílkovin, tuků i sacharidů. Obsah sacharidů bohužel přímo uvedený na obalu není, ale lze si ho dopočítat. Odečtete od 100 obsah bílkovin, tuků, vlákniny, vlhkost a popel, vše počítáme v %.
Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie v těle, přeměnou na glykogen dodává energii svalům. Glykogen je polysacharid, který obsahuje mnoho molekul glukózy. Během výkonu se rozdělí a využije se glukóza a tím i zásoby glykogenu. Proto je po výkonu důležité dodat stravu bohatou na sacharidy, aby mohlo dojít znovu k doplnění zásob glykogenu ve svalech.
Tréninkem se zvyšuje množství glykogenu ve svalech, takže je možné s postupujícím tréninkem podávat stále lepší a lepší výkony.
Sacharidy jsou tedy dobrý zdroj energie pro rychlý a intenzivní výkon. Můžeme z nich získat tzv. rychlou energii.
Většina majitelů psích sportovců ví, že by strava měla obsahovat vysoký podíl bílkovin. Ty jsou důležité kvůli růstu a regeneraci svalů. U bílkovin je potřeba hledět na stavbu aminokyselin (jako jsou leucin, izoleucin a valin) a pro psy jsou určitě vhodnější ty živočišného původu. Bílkoviny se spotřebují na energii jen asi z 5–15 %. Můžeme tedy zjednodušeně říct, že bílkoviny staví svaly, ale ty potřebují palivo v podobě sacharidů a tuků.
U vytrvalců je vhodná strava s vysokým podílem tuků. Ty se jako zdroj energie využívají při dlouhodobém pohybu. Tuky jsou zdrojem tzv. pomalé energie, je to tím, že je složitější je strávit. Pro všechny sportovní psy jsou tuky důležitým zdrojem energie, jedná se o nejvíce kalorickou aneb na energii bohatou složku krmiva. Navýšit podíl tuku v krmné dávce lze přidáním oleje, psa je potřeba postupně navykat, aby nenastaly trávicí obtíže a zvládl energii efektivně využít.
Psy s vyšší potřebou energie je vhodné krmit vícekrát denně s ohledem na čas tréninků. Oproti doporučené dávce na zadní straně pytle bude dávka pro sportovce určitě vyšší, dle intenzity tréninku můžete dávkování měnit.
Jaké doplňky stravy se hodí pro sportující psy? Doporučujeme doplňovat omega 3 mastné kyseliny třeba ve formě lososového nebo lněného oleje. Odolnost organismu zvýší podávání vitamínu C. Jako ochranu namáhaných kloubů je dobré nezapomínat na chondroprotektiva.