Na riziko osteoartritidy je třeba myslet už u štěňat vybraných plemen
Osteoartritida je u lidí i u psů běžně chápána jako nemoc výhradně starších jedinců. Avšak psi se s osteoartritidou často potýkají již ve velmi mladém věku a tento problém se u nich řeší zbytečně až v pokročilém stádiu nemoci při nemalém utrpení samotného zvířete.
Osteoartritida (OA) je progresivní degenerativní onemocnění kloubů, které je nejčastější příčinou chronické bolesti u psů. Odhaduje se, že postihuje přibližně 20 % psů starších 1 roku. Toto číslo však bude u vybraných plemen pravděpodobně mnohem vyšší. Důvodem je, že u psů se nejčastěji jedná o tzv. sekundární OA, která je způsobena např. traumatem kloubu (fraktury, poškození vazu), zánětem, ale doprovází i kongenitální a vývojové abnormality (dysplazie kyčle, lokte aj) a celou řadu dalších patologických stavů. Z toho vyplývá, že zvlášť u velkých plemen psů je pravděpodobně postiženo značné procento populace, a to už ve velmi raném věku. Psi, ve snaze ulevit si od bolesti, často zaujímají nefyziologické postoje, což může vést k dalšímu zhoršení daného stavu (atypické postavení vyvíjejících se kloubních struktur u mladých jedinců může vest k celkově horšímu stupni OA). Bohužel OA je řešena velmi často až v pokročilém stádiu nemoci a věku zvířete. Z tohoto důvodu je v současné době věnována zvláštní pozornost včasné diagnostice.
S cílem co nejdříve zlepšit kvalitu života postižených zvířat byla vytvořena nová standardizovaná metoda diagnostiky osteoartritidy (Canine Osteoarthritis Staging Tool, COAST), která rozlišuje celkem 5 stupňů OA (obr. 1) a zaměřuje se i na rizikové faktory pro její vznik. Plemeno (častý výskyt dysplazie kyčle, …), nadváha, vysoká fyzická aktivita (agility,...), dřívější anamnéza kulhání (poranění kloubu, chirurgický zákrok), či věk, to vše patří mezi hodnocené rizikové faktory.
Obr.1: Jednotlivé stupně osteoartritidy u psů
(Elanco, 2022)
Stupeň 0: klinicky normální, bez rizikových faktorů OA
Stupeň 1: klinicky normální, ale s přítomností rizikových faktorů OA
Stupeň 2: lehká forma OA
Stupeň 3: střední forma OA
Stupeň 4: těžká forma OA
Jako majitelé si u svých mazlíčků proto všímejte např.:
- jak moc je váš pes aktivní a jak moc se sám zajímá o pohyb
- zda musí odpočívat během aktivit
- kulhá či chodí atypicky po zátěži
- zaujímá nepřirozené postoje, ale i nepřirozený sed
- jeví jakékoliv známky bolesti, a nebojte se zeptat, pokud se vám něco nezdá.
Následná terapie se zaměřuje na úpravu případné nadváhy, fyzické aktivity, podávání nutraceutik (chondroprotektiva), léčiv (klasické léky tišící bolest, ale i monoklonální protilátky, které mají minimální nežádoucí reakce), v horších případech chirurgické řešení.
Závěrem lze tedy říct, že k osteoartritidě psů se v současné době přistupuje s cílem řešit ji hned v jejich počátcích, ne až v době, kdy se postižené zvíře sotva zvedne. Především u některých plemen psů lze OA chápat jako velmi častý problém, který se objevuje již v jejich raném věku. Prevencí a včasnou léčbou se tak snažíme, aby OA měla jen minimální negativní dopad na welfare a celkové zdraví daného zvířete.
MVDr. Kateřina Karásková, Ph.D.
Zdroje:
Cachona T., Frykmanc O., Innes J.F., Lascellese B.D.X., Okumura M., Sousa P., Staffieri F.,
Steagall P.V., Van Ryssenn B., COAST Development Group: Face validity of a proposed tool for staging canine osteoarthritis: Canine OsteoArthritis Staging Tool (COAST). Vet J, 2018, 235: 1-8. doi: 10.1016/j.tvjl.2018.02.017.
Zoetis: Osteoartritida u psů a pokroky v její terapii. MeDitorial, 2022. Dostupné na: https://www.veterinarni-lekari.cz/tema/kloubni-vyziva/detail/osteoartritida-u-psu-a-pokroky-v-jeji-terapii-129558
Elanco: Start the Movement, COAST tool, 2022. Dostupné na: https://www.galliprantvet.com/us/en/coast-tools.
Burns, K.: Getting ahead of osteoarthritis in pet. JAVMA news, 2020.