Dočasné péče Doggoland s Danielou Vrškovou
Za svůj největší úspěch považuji vybudování našeho spolku Doggoland. Daří se nám budovat spolek, kde s pejsky pracujeme, zajišťujeme skvělou péči domácí i veterinární.
Jak jste přišla k dočaskování a co to vlastně znamená?
Do světa dočaskování jsem se dostala úplnou náhodou. Na facebooku jsem našla prosbu o umístění pejska na měsíc, než nová rodina dostaví dům. Ozvala jsem se, že můžeme pomoci, toho si všiml jeden záchranný spolek. Kontaktovali mě, jestli bych nechtěla později dočaskovat pro ně a já jejich nabídku přijala. V tomto spolku jsem nezůstala dlouho, ale díky němu jsem se k dočaskám dostala.
Dočasná péče (dočaskování) o psa je zatím stále dobrovolná činnost, kdy si domu přivedete psí příšerku, která vám v lepším případě jen pročůrá zdi až k sousedům, štěká na vše, co se hýbe, po dalších psech jde jak slepice po flusu a doma vám skáče až do stropu. V tom horším případě si domu přivedete agresora se separační úzkostí a s dalšími „super“ vlastnostmi. Takže když máte to štěstí jako já, že partner je vášnivý běžec, tak pesana obléknete do postroje, předáte ho do rukou partnera a prosíte, ať se dřív než po 20 km nevrací. Mezitím si jdete udělat silný kafe, pověnujete se dalším pesanům a spřádáte plán. Když se to psí monstrum vrátí, tak získáte jedinečnou šanci mu začít vysvětlovat základy psího slušného vychování. Ve zkratce z něj za pár týdnů/měsíců uděláte fajn normálního psa, který skvěle funguje, najdete mu novou rodinu a čekáte na další klubíčko nervů, strachu či přemíru energie, která vás bude potřebovat.
Věnujete se nějakým aktivitám s dočaskovými psy a jakým?
Věnujeme se především socializaci a základní poslušnosti. Když je čas a chuť, tak přijde na řadu i agility, canicross, dogtreky, stopy atd. Vždy záleží na pejskovi, pro co má vlohy a co ho baví.
Co považujete za Váš největší úspěch?
Za svůj největší úspěch považuji vybudování našeho spolku Doggoland. Daří se nám budovat spolek, kde s pejsky pracujeme, zajišťujeme skvělou péči domácí i veterinární. A nakonec pejskům hledáme domovy s před i poadopční kontrolou. Samozřejmostí je i „chovatelský servis“ a startovací balíčky s granulkami MARP.
Krmíte granulovaným krmivem a jakým?
Krmíme už jen granulemi MARP. Dlouho jsem hledala granule, které budou sedět většině pejsků, kteří k nám do dočasné péče přišli. Mít doma x různých značek krmiv a zkoušet co komu sedne, byla trochu loterie. I s kolegyněmi ve spolku jsme to řešili a hledali značku, která bude kvalitní a české výroby. Potom jsme náhodou narazili díky jedné známé na MARP. Hned jsme objednali dva pytle na zkoušku. V tu dobu jsme měli dva pejsky se zažívacími problémy a pořád ne a ne najít vhodné krmení. MARP granule jim sedly oběma a my jsme začali slavit. Pokud se mě někdo zeptá čím doporučuji krmit, tak vždy odpovím, že pouze MARP nebo dobře vyvážený BARF.
Máte nějaký vzkaz pro začínající chovatele či budoucího majitele psa, který přemýšlí o adopci psa z útulku, depozita, či záchranného spolku?
Pro adopci pejska musí být vždy rozhodnuta celá rodina. Za pejskem se jeďte minimálně jednou osobně podívat do prostředí, kde pejsek aktuálně je a kde je zvyklý. Nebojte se ptát na zdravotní stav, nároky pejska na pohyb, snášenlivost, na to jak zvládá samotu. Musí to mezi vámi zajiskřit. Držím palce!