Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Křemelina Vás příjemně překvapí svými účinky

Křemelina jako doplněk stravy je i zdrojem minerálních látek. V křemelině je obsaženo mnoho minerálních látek, v největším množství křemík, který je pro organismus nepostradatelný. Jako doplněk stravy se používá velice jemná, speciálně čištěná křemelina s co nejvyšším obsahem schránek rozsivek.

Křemelina Vás příjemně překvapí svými účinky
Dana Pučálková V neděli ne 07.07. 2024

Křemelina je hornina tvořená především schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy). Schránky vznikají tak, že řasy z okolního prostředí velmi intenzivně získávají křemík a vytváří si z něj hydráty oxidu křemičitého. Schránky rozsivek jsou velmi odolné a hromadí se na dně jezer nebo moří, odkud jsou těženy. Kromě schránek rozsivek se v přírodní křemelině vyskytují i jílové minerály, jako jsou ilit a kaolinit.

Křemičité fosilní moučky, jako je křemelina, mají dnes mnohostranné využití: při čištění vody, jako pojivo mykotoxinů (toxiny plísní) či v boji proti škůdcům skladovaného obilí. Kromě toho se hojně využívá i jako doplněk krmiv pro zvířata (přírodní zdroj křemíku a jako přírodní anthelmintikum), který přispívá ke zdraví zvířat a u hospodářských zvířat i k vyšší produktivitě a bezpečnosti potravin. U lidí se zkoumá také potenciál křemeliny snižovat hladiny cholesterolu v krvi.

Jako doplněk stravy se používá velice jemná, speciálně čištěná křemelina s co nejvyšším obsahem schránek rozsivek. Křemelina používaná pro potravinářské účely by měla být zcela bez zemité chuti a zápachu. 

Křemelina jako “lapač” škodlivin ve střevech

Unikátní struktura křemeliny (obrázek 1, drobné válečky plné malých otvorů - řasy trubkovitého tvaru uzavřené ve schránce křemíku) jí dává schopnost vázat na sebe řadu škodlivých látek. Díky těmto vynikajícím absorpčním vlastnostem je schopna vázat v zažívacím traktu vše, co tam nepatří a navíc může uškodit (toxiny, těžké kovy aj). Běžně je přirovnávána k aktivnímu uhlí, při průjmech funguje jako enterosorbent. Křemelina se tak osvědčuje při celkové očistě zažívacího traktu. Svým tvrdým a jemně abrazivním povrchem čistí stěny střev i mechanicky a podporuje jejich pohyby (peristaltiku). 

Obrázek 1: Křemelina pod mikroskopem (drobné válečky plné malých otvorů) (Sadovska and Swidersky, 2020)

 

Křemelina jako doplněk stravy je i zdrojem minerálních látek

V křemelině je obsaženo mnoho minerálních látek, v největším množství křemík, který je pro organismus nepostradatelný.

Křemík

Nejvyšší koncentrace křemíku v organismu jsou v pojivových tkáních, aortě, průdušnici, kostech a kůži. Mezi předpokládané fyziologické účinky křemíku v organismu tak patří:

 • pomáhá udržovat zdravou srst, kůži a drápy
 • pomáhá udržovat zdravé klouby a kosti (nutný pro tvorbu kostí a pojivových tkání)
 • podporuje zdraví kardiovaskulárního systému, pomáhá udržovat zdravé cévy
 • pomáhá chránit mozek (snižuje hromadění hliníku v mozku aj)
 • je prospěšný pro zdraví žaludku, chrání sliznice žaludku
 • pomáhá stimulovat makrofágy a zvyšuje hladinu lymfocytů (imunitní systém)

Kromě křemíku obsahuje křemelina i další minerální látky:

 • hořčík
 • vápník
 • sodík
 • železo
 • draslík
 • měď
 • zinek
 • fosfor
 • selen 

Celkově křemelina svým obsahem minerálních látek podporuje řadu orgánových systémů, nejvíce pak kůži, srst a drápy a pohybový systém. 

Křemelina jako přírodní insekticid i anthelmintikum:
 

Vnější parazité (blechy aj.)

Posypáním kůže psa docílíte toho, že paraziti přijdou do kontaktu s částicemi, které na ně fungují jako “jemné pilníky” (abrazivně) a zároveň z nich “vysávají” (absorbují) vodu. K likvidaci parazitů tak dochází vyloženě mechanickým způsobem (obrousit a vysušit), žádnou chemií. S práškem bychom měli ale zacházet opatrně, neměl by být vdechován!

Vnitřní paraziti (hlístice - škrkavky aj.)

Křemelina je využívána i v boji proti vnitřním parazitům. Opět se s parazity bojuje mechanicky, abrazivní části křemeliny při kontaktu s parazity poškodí jejich kutikulu, což vede k jejich vysušení a nakonec k úhynu parazita. Aby však byla křemelina účinná co nejvíce, měla by být podávat alespoň 30 dní. To zajistí, že se zbavíte všech nově vylíhnutých vajíček (např. vývojový cyklus škrkavky psí trvá 3-4 týdny). 

Dávkování

Lze podávat po dobu 1 měsíce každého čtvrt roku (čajová lžička cca 4 g, polévková lžíce cca 10 g). Lze zamíchat do vody nebo přímo do krmení. 

Malí psi - 1/2 čajové lžičky denně, po 1 týdnu lze zvýšit na 1 čajovou lžičku denně.

Středně velcí psi - 1 čajová lžička denně, po 1 týdnu lze zvýšit na 2 čajové lžičky denně.

Velcí psi - 1 čajová lžička denně, po 1 týdnu lze zvýšit na 1 polévkovou lžíci denně. 

Dospělé kočky - 1/2 čajové lžičky denně, po 1 týdnu lze zvýšit na 1 čajovou lžičku denně.

Pozn: Pokud vaše zvíře užívá léky nebo speciální dietu, křemelina se nedoporučuje, důvodem je, že oxid křemičitý má silný iontový náboj a může tedy bránit vstřebávání účinných látek obsažených v lécích.

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.


Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní