Co způsobuje změnu barvy srsti
Barva srsti je u zvířat dána především geneticky. Samotnou barvu chlupu utváří melanocyty, buňky produkující 2 typy melaninu (pigmenty - eumelanin - hnědý až černý pigment a feomelanin - světlý až hnědočervený, červený pigment), společně tyto dva pigmenty vytváří škálu barev, kterou vidíme v živočišné říši.
I když je barva srsti dospělých zvířat poměrně stálá, přece jen existují faktory, které ji dokáží pozměnit. Fyziologicky dochází k výraznější změně barvy až s přibývajícím věkem (stárnutí zvířete - světlání srsti, šedé chlupy především v oblasti obličeje), pak v případě úrazu či operačního zákroku, kdy dorůstající nová srst v místě rány může být výrazně tmavší než ta původní. Určitou změnu v odstínu barvy lze zaznamenat i u psů vystavovaných UV záření, přičemž vlhkost tento efekt znásobuje (světlejší). V neposlední řadě lze často u psů pozorovat změnu barvy v okolí očí. Vytékání slz, které obsahují porfyriny (barviva vznikající po rozpadu červených krvinek a vylučující se mimo jiné i do slz či slin), mohou na slunci způsobit barevnostní změnu, dobře viditelné je to zvlášť u bílých plemen psů (rezavohnědé zbarvení od vnitřních koutků očí směrem dolů). Nicméně existují i další faktory, které barvu srsti mohou do určité míry změnit také, patří mezi ně výživa, ale i řada onemocnění.
Nedostatky ve výživě se mezi prvními promítnou na kvalitě kůže a srsti. Na samotnou barvu chlupů má vliv především množství aminokyselin fenylalaninu a tyrosinu v potravě, pro nádherně černou barvu zvířete je potřeba jejich dostatečné množství. Z minerální látek má největší význam zinek a měď, při jejich nedostatku může dojít k předčasnému šedivění v obličeji (viditelné hlavně) u černých psů, toto však hrozí především u doma připravovaných krmných dávek (pozn: prekurzorem všech typů melaninů je dopaquionon, který je pomocí enzymu tyrozinázy tvořen právě z aminokyseliny tyrosin, pro správnou funkci tyrozinázy je potřeba měď jako kofaktor, tyrozináza je enzym, který chybí u albínů, ti tak nejsou schopni pigmenty vytvářet). Pozor bychom si měli dávat i na krmiva obsahující některá syntetická barviva (př.: E143 - fast green FCF a další), která nejen, že mohou způsobovat změnu barvy srsti, často způsobují i alergické reakce či nádorová onemocnění. Syntetickým barvivům je vždy dobré se vyhnout. Z přírodních barviv, u kterého můžeme zaznamenat určitý vliv na zbarvení srsti je to betakaroten.
Markantní změny v barvě srsti způsobují některá onemocnění, mezi ně patří např:
- hormonální (endokrinní) onemocnění - hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy ) - tady bývá narušená celková kvalita srsti, nejen její barva
- autoimunitní onemocnění: vitiligo (bílé skvrny) - ztráta melanocytů tvořících pigment, častější u některých plemen (rottweiler, německý ovčák, tervueren belgický ovčák, bobtail, jezevčík)
- stres, úzkost (pravděpodobně díky zástavě produkce melaninu)
- rakovina kůže
- vzácně i u onemocnění ledvin či jater (šedivění)
Barevné změny se mohou týkat nejen samotných chlupů, ale i kůže. V takovém případě je seznam onemocnění ještě delší. Jakékoliv barevné změny je dobré konzultovat s odborníky.
Mvdr. Kateřina Karásková