Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Váš pes tahá a nevíte si s ním rady? Vyzkoušejte balanční vodítko!

Jsou situace, kdy je problematické přimět svého psa ke klidné chůzi vedle nohy. Ať už se v něm probudí lovecké pudy anebo ve vzduchu zaznamená vůni feny, či ho zaujme něco jiného, může náš pes na vodítku pořádně tahat. V takových chvílích můžeme ocenit použití balančního vodítka.

Váš pes tahá a nevíte si s ním rady? Vyzkoušejte balanční vodítko!
Dana Pučálková V pondělí 03.08. 2020

Výhody balančního vodítka  

Balanční vodítko naučí psa držet se u svého majitele, chodit klidně a netahat zběsile. Balanční vodítko vytvoříte jednoduše z dvoumetrového textilního vodítka, které běžně používáte. Pomocí něj dokážete svého psa patřičně usměrňovat v napjatých situacích. Ruce si tak odpočinou od tahání. Díky balančnímu vodítku zvládnete hravě i velké psy a psy obřích plemen a dokážete je naučit chodit vedle nohy. Balanční vodítko vám také usnadní manipulaci se psem při návštěvě veterinární ordinace nebo psího kadeřnictví.  

Jaká vodítka jsou nevhodná jako balanční

Za nevhodné pro změnu na balanční vodítko jsou považována flexi vodítka anebo vodítka řetízková či stopovačky.

Jak správně pracovat s balančním vodítkem

Stoupněte si vedle psa, který má obojek na krku a připněte mu k obojku jeden konec vodítka. Protáhněte vodítko psovi pod krkem směrem od vás a dostatečně vodítko uvolněte, aby vznikla smyčka pro uchopení ohnutého vodítka vaší rukou, kterou máte blíže psovi. Tak vznikne psovi kolem krku jakýsi závěs, jehož druhou, tedy vzdálenější část vodítka uchopíte druhou (vzdálenější) rukou. Nutné je povolit tlak, který držíme na psím obojku, tím se klipsa položí. V závěru tak držíme psa oběma rukama prostřednictvím popruhu, který vede přes hruď. Vypadá to, jako bychom udělali kolem svého psa smyčku bez uzlu. Ruku s vodítkem máme svěšenou asi do půli stehna.

Jak provádět signály

Psovi pomůžeme přenést těžiště dozadu tak, že signál, tedy tah vodítkem, vedeme mírně dozadu a nahoru. Na psa vyvíjíme přes vodítko pouze mírný tlak na střed hrudníku. Tlak vzápětí povolíme. Tento signál bývá označován jako „Potkej a povol!“ z anglického Meet and Melt“. Signál můžeme využít opakovaně, a to tolikrát, dokud pes nepovolí svůj náklon vpřed a nepřenese své těžiště dozadu.  

Balanční vodítko a malí psi

Nejen velké, ale i malé psy můžeme usměrňovat pomocí balančního vodítka. Jen je třeba vědět, jak na to, aby se z vodítka nevyvlékali. Stačí provléknout psovi vodítko mezi předníma nohama. Tím přivedeme jednu část vodítka podél hrudní kosti. Vodítko můžeme ještě zabezpečit tak, že druhou část provlékneme zespoda dovrchu obojkem. Pro přenesení psova těžiště dozadu znovu využijeme signál „Potkej a povol!“.     

Na co dávat pozor

Balanční vodítko může být ideálním pomocníkem, pokud se jej naučíme správně používat.  Musíme pamatovat na to, že vodítko by nemělo psovi jezdit po krku nahoru a dolu a rovněž ho nesmí dřít v podpaží. Při jeho používání se musíme zaměřit na to, kde se právě nacházíme a jaké dáváme svému psovi povely a signály.  Balanční vodítko je vhodné jen pro krátké použití. Nevhodné je na dlouhou procházku. Využíváme jej jen na začátku procházky, dokud se pes neuvolní a nezbaví se přebytečné energie.  

 

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní