Vizitka každého psa - jeho pachová stopa
Zachytávání pachů ostatních psů a “čtení” z nich je pro každého psa jednou z nejdůležitějších činností v jeho životě. Takové očichávání funguje jako sběr velmi důležitých informací. Neméně důležité je pro psa také očichávání jeho vlastní srsti.
Očichávání se je pro psy jistý způsob hygieny. Jedná se o takzvanou olfaktorickou kontrolu. Olfaktorika je odorologická metoda. Odorologie je jedním z kriminalistických oborů, do něhož spadá vyhledávání pachatele na základě jeho pachové stopy. A v tom dokážou být mnozí psi opravdu jedinečnými odborníky.
Psi očichávají své tělo, ale také své výkaly. Majitelé psů by toto chování neměli nechávat bez povšimnutí. Dá se z něj vyčíst mnohé z toho, jak se náš pes cítí, jaký je jeho zdravotní stav, i to, zda ho netrápí nějaké obtíže, případně nemoci.
Když instinkty zavelí
Psi s dobře vyvinutými instinkty o svou srst dokážou pečovat velmi dobře a starostlivě. Skvělou službu jim přitom prokazují jejich vlastní nosy. Ihned při očichání psi zjistí, které části jejich srsti jsou nečisté. Svými nosy dokážou vyhledat dokonce i blechu ve své srsti. Je však na nás, na lidech, abychom nedopustili zplstnatění srsti našich psů. V takovém prostředí se mohou blechy začít nekontrolovatelně množit. Z pohledu psů je tedy velmi nelogické, když je okřikujeme, aby to nedělali. Každý pes, který se očichává, přesně ví, proč to dělá.
Štěně se seznamuje s vlastním pachem
Rovněž pokud se pes zraní, plní jeho nos důležitou funkci. Poraněné místo si pes nejdřív důkladně očichá a neprodleně začne s jeho léčivým olizováním. Nejčastějším terčem psího očichávání pochopitelně zůstávají psí genitálie a oblast análního otvoru. Štěně se nutně musí seznámit s vlastním specifickým pachem.
Dospělý pes ověřuje, zda je vše v pořádku
Dospělý pes zase musí vědět, jestli je na jeho druhém konci jeho těla vše v pořádku. Je-li očichávání v této oblasti neobvykle časté, je známkou určitých potíží. A přesně v takových případech by nemělo zůstat ani bez povšimnutí majitele.
Na co nás může očichávání upozornit
Tato instinktivní činnost nás může u psa upozornit například na poruchy trávení, na napadení červy, nebo hlísticemi. Jen výjimečně jde o ulpívání nečistot v okolí konečníku. Jakmile se fenám přiblíží doba hárání, očichávání v této oblasti nabyde na frekvenci. Olizování se v této oblasti může u fen signalizovat vznik novotvarů v mléčné liště. Majitelé fen by k takovému počínání měli přistupovat zodpovědně a fenu pravidelně kontrolovat pohmatem.
Psí vizitka
Tekuté i tuhé výkaly psů představují jakousi vizitku. Takové oznámení má za úkol upozornit jiné psy: tady je to moje, tudy jsem prošel, tohle území patří mě. A protože každý pes má zcela specifický pach, i jeho výkaly jsou jednoznačným oznámením o tom, kdo je jejich původcem. Výkaly spojované se specifickým pachem jsou tedy jakýmsi sociálním prvkem majícím svůj určitý úkol.
Kdy je třeba zpozornět
Pes, který svůj pach neumisťuje na území, kam může dojít či doběhnout, ale zanechává své výkaly výhradně doma, je psem, který se bojí sociálních kontaktů. Takový pes má nějaké nevyřešené problémy, a ty mu nedovolují plést se svými pachovými stopami mezi další psy. Takové chování ale může být i takzvaný klasický protest song. Pes možná ztratil pozornost svých majitelů, a tak si ji chce opět získat.