Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Zápach z tlamy - příčiny a řešení

Je třeba vědět, že zápach z tlamy není rozhodně přirozený stav. Často jsme se svými psy v opravdu těsném kontaktu, a tak může být zápach ze psí tlamy silně obtěžující. Navíc je jedním z průvodních jevů onemocnění dásní.

Zápach z tlamy - příčiny a řešení
Dana Pučálková V pondělí 25.01. 2021

Zánět dásní je nebezpečný

Onemocnění dásní je následkem nedostatečné péče o chrup, v žádném případě se nejedná jen o estetický problém. Z neléčeného zánětu se může vyvinout onemocnění srdce nebo ledvin, může se stát i zdrojem chronických infekcí. Onemocnění dásní je otevřenou branou pro miliony bakterií do krevního oběhu. Takové případy jsou mnohem závažnější než zubní plak a smrdutý dech.

Jak udržet dásně psa zdravé

I když udržet dásně psa zdravé a bez zubního plaku není tak těžké, dostatečná péče o zuby psů je velmi podceňována. Nestačí, aby si psi čistili zuby jen kousáním klacíků nebo kostí.  Ideální je využívat 2 až tři odlišné způsoby péče o zuby našich psů. Jedním z nich je čištění zubů kartáčkem a speciální zubní pastou. Další možností je využívání abrazivního krmiva, takzvané dentální diety. Obě tyto metody zabraňují usazování zubního plaku.

Jak vzniká zubní kámen

V každé ústní dutině normálně sídlí stovky typů bakterií. Toto prostředí jim nahrává, neboť je vlhké a teplé. Stejný proces jako u lidí nastává také u psů. Některé z těchto bakterií se uchytí na povrchu zubů a tam se masivně namnoží. Společně se slinami a zbytky jídel vytvářejí na zubech zubní plak. Plak je naštěstí měkký, a tak se dá pravidelně denně snadno odstraňovat. Není-li však pravidelně odstraňován, tvrdne a vytváří tvrdou krustu - zubní kámen. Jak vrstva zubního kamene sílí, začíná odtlačovat dásně od zubu a způsobuje gingivitis - zánět dásní.    

Prevence zubního plaku

Pravidelné čištění je ta nejlepší prevence. Postačí tři čištění pravidelně každý týden. Tím zabráníte usídlení bakterií a také kalcifikaci. Další možností je preventivní ochranná metoda spočívající v aplikaci speciálního gelového vosku. Speciální vosk vytvoří na zubech inertní ochrannou bariéru, na níž se nemohou bakterie usazovat. Tento vosk má patentovaný mechanismus, aby přilnul k zubu. Jeho odstranění pak může být provedeno pouze mechanicky. Na zubu vytvoří průhlednou tenkou ochrannou bariéru, která zároveň zub nijak nenaruší. Tento speciální vosk existuje ve dvou variantách - jeden je pro profesionální a druhý pro domácí péči.

Kdy se zahajuje preventivní péče 

Zahájení preventivní péče je třeba provést hned, jakmile má pes stálý chrup. 

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní