Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Život s hluchým psem

Náš život se psem i život psa samotného může být doprovázen mnoha různými překážkami.  Jednou z nich je hluchota psa. Ta může přijít jako znak stáří, nebo jako geneticky podmíněná vada, s níž se pes již narodí. Výjimkou nejsou ani prodělaná onemocnění jako záněty uší nebo vznik tumorů. Byla by velká škoda, kdyby se hluchota stala překážkou nepřekonatelnou.

Život s hluchým psem
Dana Pučálková V úterý 14.04. 2020

Plemena ohrožená genetickou vadou

Kromě získaných poruch sluchu nebo onemocnění může stát za hluchotou psů také genetická vada. Některá plemena jsou v tomto ohledu na hluchotu náchylnější než jiná. Přesný způsob dědičnosti v tomto směru nebyl dosud odhalen u normálně pigmentovaných psů. Jinak se vědci shodují na tom, že za hluchotou stojí bílé zbarvení psů některých ras a jejich nevhodné křížení. Z hlediska vrozené hluchoty patří k nejohroženějším akita inu, argentinská doga, anglický setr, bernardýn, bígl, buldok, boxer, bulteriér, border kolie, dobrman, dalmatin, doga, foxteriér, Jack Russell teriér, knírač, kokršpaněl, kuvasz, německý ovčák, pointr, pitbulteriér, rotvajler, rhodeský ridžbek, sealyham teriér, skotský teriér, staroanglický ovčák, trpasličí pudl, velký pyrenejský pes, west highland white teriér a některá další plemena.    

Další příčiny hluchoty u psů

Nejsou to však jen dědičné poruchy, které vedou k hluchotě psů. Často za tímto postižením stojí některé z příčin jako je mozková encefalitida, předčasné zestárnutí mozku, mozkový nádor, opakované záněty ucha, nebo cévní mozková příhoda. Právě tyto problémy mohou být příčinou, proč v mozku psa neprobíhá správně integrace zvuku.

Ušní záněty mohou stát za neobvyklým chováním psa

Trpí-li pes na záněty zvukovodu, stává se, že jeho sluchovým ústrojím prochází zvuk mnohem hůře, pokud je ucho naplněné hnisem nebo ušním mazem. Zánět se však nemusí týkat jen vnitřního ucha, ale i vnějšího zvukovodu. V případě vnitřního zvukovodu bývají postiženy ty nejcitlivější části zvukového ústrojí. V některých případech, kdy je zasažené vnitřní ucho dojde i k poškození vestibulokochleárního nervu. Neboť tento nerv prochází bubínkem, může takovéto poškození u psa vyvolat nenormální pohyby očí, šikmou chůzi, svěšení hlavy nebo neschopnost psa zůstat ležet ne boku. Tyto příznaky by vás měly přimět k tomu, abyste se svým psem co nejdříve navštívili veterinárního lékaře.   

Vnímání hluchoty psem a člověkem

Je třeba si uvědomit, že psy s vrozenou hluchotou tento hendikep nijak neomezuje. To, co nemají už od narození, jim zkrátka nechybí. Psi žijí současností a berou vše tak, jak to přichází. My lidé tohle neumíme. A právě proto je těžké si představit, že hluchý pes s nemá s hluchotou problém. Hluchota by rozhodně neměla být důvodem, proč se vyhýbat adopci těchto psů anebo proč se těchto psů zbavovat jako nechtěných.

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní