Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Batáty (sladké brambory) pro kočku?

Většina dnešních koček žije ve velmi bezstarostných podmínkách (odpadá nutnost shánění potravy, v zimě jsou hezky v teple), na druhou stranu věčně uzavřené prostory, pobýt s jinými tvory na malém prostoru či nadměrný příjem vysoce energetického krmiva jejich zdraví ne vždy svědčí.

Batáty (sladké brambory) pro kočku?
Dana Pučálková Ve čtvrtek 20.06. 2024

Právě potrava je jedním z hlavních faktorů, který má významný vliv na zdraví zvířete. Moderní krmiva se tak snaží přiblížit skutečným nárokům koček chovaných v domácnostech.V porovnání se psy jsou kočky pravými masožravci a ve své stravě potřebují velké množství živočišných bílkovin, střední množství tuku a minimum sacharidů. Pro srovnání: Těla hlodavců, hlavní kořisti koček, jsou složena cca z 55 % bílkovin, 40 % tuků a asi 2 % sacharidů (v sušině!). 

Proč se tedy sacharidy v krmivech pro kočky používají v mnohem větším podílu?

Relativní bezstarostnost většiny koček v domácnosti je třeba zohlednit ve složení jejich krmiva. Jinými slovy těm, kteří celý den vysedávají za oknem opravdu svědčí trochu jiné složení (méně energie, více vlákniny), abychom předešli řadě zdravotních problémů (např. podíl obézních koček je opravdu vysoký a s obezitou přicházejí další zdravotní problémy).

Sacharidy jsou velkou skupinou a pro jednoduchost je můžeme rozdělit na jednoduché a komplexní. Na příjem jednoduchých sacharidů a rychle stravitelných škrobů (cukr, med, bílá mouka,...) opravdu nejsou kočky nijak zvlášť stavěné. Určité množství těchto sacharidů ale v suchých krmivech být musí, a to především z technologického hlediska - jsou to právě rychle stravitelné škroby, které nám granule drží pohromadě (tvar), a jejich zdrojem většinou není nic jiného než obiloviny nebo okopaniny. Z výživového hlediska jsou sacharidy brány hlavně jako zdroj energie. Sacharidy však umí mnohem víc, a to především ty komplexní. Komplexní sacharidy zahrnují vlákninu spolu s rezistentními škroby. A právě tyto sacharidy mohou být pro kočky, z hlediska vlivu na zdraví, prospěšné.

Vláknina

Vlákninu lze rozdělit na rozpustnou (pektiny, rostlinné slizy, agar, inulin,..najdeme je v ovoci, řepě, psylliu aj.) a nerozpustnou (hemicelulózy, chitin, lignin a rezistentní škroby - v obalových vrstvách obilovin, zelenině). Rozpustná vláknina váže ve střevě vodu, zvětšuje tak objem výkalů a zároveň je změkčuje (pomáhá např. řešit problém zácpy). V neposlední řadě je významnou složkou potravy střevního mikrobiomu. Nerozpustná vláknina navozuje pocit sytosti, stimuluje pohyb střev a výkaly spíše zahušťuje (což je vhodné hlavně pro obézní kočky). Obecně bývá v krmivech pro kočky do 3-5 % celkové vlákniny, u obézních koček více.

Rezistentní škroby jako nepostradatelná složka potravy pro střevní mikrobiom

Rezistentní škroby jsou takové škroby, které odolávají procesu trávení samotnou kočkou, psem či člověkem. Užitek z nich má ale nepostradatelný mikrobiom v tlustém střevě. V tlustém střevě koček to doslova žije, jejich mikrobiom je tvořen celou řadou různých mikroorganismů (bakterie, viry, archea, houby a protozoa). Ty dokážou fermentovat nejen rozpustnou vlákninu, ale i rezistentní škroby, výsledkem jsou mastné kyselin s krátkým řetězcem (důležitý zdroj energie pro buňky sliznice tlustého střeva - jejich dostatečné množství chrání před střevními záněty), sekundární žlučové kyseliny, vitamíny, živiny a další bakteriálně odvozené sloučeniny, které tělo kočky dokáže využívat. Tyto živiny a metabolity ovlivňují imunitní buňky v těle i samotné zánětlivé funkce. Mimo to mají rezistentní škroby i jiné (zdraví prospěšné) účinky, mezi nejdůležitější patří schopnost podporovat zvyšování citlivosti buněk na inzulín (velmi důležité pro diabetiky, pozn. počet kočičích diabetiků v poslední době roste). 

Existuje několik druhů rezistentních škrobů a jejich dobrým zdrojem jsou právě batáty (tepelně zpracované a vychladlé). Přidáváním batátů do krmiv pro kočky či psy jim (přesněji jejich mikrobiomu) dodáváme zdraví prospěšnou vlákninu a rezistentní škroby, které jsou důležité pro zdraví zažívacího traktu, a tím i zdraví celého organismu. Ve srovnání např. s pšenici dodávají sladké brambory krmivům pro kočky vyšší hodnotu, protože dokáží mnohem lépe po nakrmení kontrolovat hladinu glukózy (a tím i inzulínu, kočka sama o sobě to moc nedokáže) a lipidů v krvi a zlepšují střevní mikrobiom koček (mají tendenci zvyšovat rozmanitost střevní mikroflóry, a to je žádoucí) a tím pozitivně ovlivňují celkové zdraví zvířete. Nedávný výzkum také poukázal na fakt, že dokonce i zdravý střevní mikrobiom může vytvářet škodlivé metabolity, pokud je dostupnost rezistentních sacharidů ve stravě nedostatečná (po čase začnou převažovat mikroorganismy, které svou činností organismus spíše zatěžují).

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní