Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Jak správně skladovat granule pro psy a kočky?

Byť jsou granule pro psy a kočky výrobkem s poměrně dlouhou lhůtou spotřeby, i tak je nutné dodržet několik pravidel, aby si krmivo zachovalo ty nejlepší vlastnosti. Pro většinu z vás budou tyto informace známe, ale určitě není na škodu si je zopakovat.

Jak správně skladovat granule pro psy a kočky?
Dana Pučálková V pondělí 09.12. 2019

Suché granule pro psy a kočky mají zpravidla lhůtu spotřeby 12–36 měsíců. Jak je dlouhá lhůta spotřeby daného výrobku záleží především na způsobu konzervace – zda je přírodní či syntetická, na složení – zda krmivo obsahuje pouze sušené nebo i čerstvé suroviny a také na tom, jaký je obal. Obecně platí, že pokud je krmivo konzervované přírodně a obsahuje čerstvé suroviny, především čerstvé maso, bude lhůta spotřeby 12, maximálně 18 měsíců. Čím je krmivo více „chemicky“ ošetřené, tím je delší lhůta spotřeby. Pokud je krmivo navíc vyrobené pouze ze sušených surovin, lhůta spotřeby je pak velmi dlouhá.

Lhůta spotřeby nám říká, jak dlouho vydrží granule v uzavřeném pytli. Ve chvíli, kdy pytel doma otevřeme, je doporučení většiny výrobců jej spotřebovat do 2-3 měsíců. Granule je možné přesypat do skladovacího kontejneru nebo zásobníku. I tak je ale ideální granule zpracovat maximálně do 3 měsíců. Granule mají velmi nízkou vlhkost, a proto mají tendenci absorbovat okolní vlhkost. Granule pak už nejsou tak křupavé, což může mít negativní vliv na chutnost. Pokud tedy můžete, kupujte si granule ideálně na 2 měsíce.

Granule je nutné skladovat v suchu a chladu. Především již zmíněna vlhkost může mít na životnost granulí velký vliv, takže sucho je velmi důležité. Teplota je ideální nižší než pokojová, ale nikdy by neměly granule přemrznout. Vždy platí, že pokud není možné dodržet ideální skladovací podmínky, úměrně jejich zhoršení by mělo dojít k rychlejšímu spotřebování granulí. Určitě není možné doporučit koupit pro malého psa velký pytel granulí třeba na půl roku. Granule sice při vhodné skladování tuto dobu přečkají, nicméně se s velkou pravděpodobností sníží jejich chutnost. V takovém případě pak může být v konečném důsledku výhodná koupě velkého balení nevýhodná, protože nespotřebované granule pak končí v koši, v lepším případě jsou věnovány třeba do útulku. Proto je skutečně vhodné kupovat granule na maximálně 2 měsíce.

Velká část chovatelů psů a koček zatím příliš neřeší, jak jsou granule konzervované. Jsem přesvědčený, že granule bez umělých konzervantů jsou pro psa vhodnější než ty, které mají pouze umělé konzervanty. Dnes už je na trhu velké množství výrobků, které jsou přírodně konzervované a ani o trochu kratší lhůta spotřeby by neměla být překážkou pro jejich používání. Je hodně „chemie“, které není možné se vyhnout, ale v krmivu to už lze. Osobně už bych jiné než přírodní krmivo pro své psy nepoužil.

Martin Pučálka

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní