Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Jak vybrat kvalitní krmivo pro kočky?

Vybrat kvalitní krmivo pro kočku není lehké a neobejdete se u toho bez základních znalostí o výživě koček. Pojďme se na to tedy podívat, v této části se budeme věnovat hlavně bílkovinám a sacharidům v krmivu.
Následovat bude ještě druhá část článku, kde si řekneme zase něco o tucích a vláknině.

Jak vybrat kvalitní krmivo pro kočky?
Jana Slováková Jana Slováková V pondělí 20.02. 2023

Kočky jsou masožravci, kteří jsou přizpůsobeni ke konzumaci krmiv bohatých na bílkoviny, průměrný obsah tuku a velmi nízký obsah sacharidů. Bohužel v dnešní době některá krmiva těmto nutričním požadavkům nevyhovují, často se setkáváme s vysokým podílem sacharidů a nedostatečným množstvím dobře stravitelného proteinu. Kočky nejlépe tráví bílkoviny živočišného původu, na obalu některých krmiv najdete i údaj kolik procent bílkovin je živočišného původu, je to dobrý ukazatel kvality krmiva.


Obilniny jsou bohužel často součástí granulí pro kočky, obsahují především škrob, vlákninu, vitaminy a minerály. Škrob je pro tělo zdrojem sacharidů, ty nadměrně zvedají hladinu krevní glukózy – glykémii, což může vést k metabolickým onemocněním jako je například cukrovka. Při vyšším podílu sacharidů v krmivu se zvyšuje výskyt průjmů a zvracení u koček. Z toho vyplývá, že nejlepší způsobem prevence zdravotních problémů je vhodná strava.
Obsah sacharidů se na obalu krmiva bohužel neuvádí, nicméně si ho můžeme dopočítat. Od 100 % odečteme obsah bílkovin, tuků, vlákniny, popelovin a vlhkosti také v procentuální hodnotě. Hledejte tedy krmiva ideálně bez obilovin s vyšším podílem bílkovin a tuků a nižším podílem sacharidů.

Kočky na rozdíl od psů mají vyšší požadavky na obsah bílkovin – kočky v suchém krmivu minimálně 29 % a u psů minimálně 12 %. Tyto bílkoviny nemohou být zcela z rostlinných zdrojů kvůli obsahu esenciálních aminokyselin (nutně potřebných – tělo si je neumí samo vyrobit). Je tedy dobré hledat krmivo, kde je velká část bílkovin živočišného původu.

Kočky mají také specifické požadavky na obsah síry a některých konkrétních aminokyselin jako jsou taurin, arginin, methionin, tyrosin. Dále potřebují ve stravě mít dostatečně zastoupeny vitaminy skupiny B, kyselinu arachidovou, karnitin a vitamin D3 – protože kočky ho neumí syntetizovat v kůži s pomocí UV záření.

Důležitá je také kvalita surovin, která souvisí s jejich stravitelností. Ideální je strava, která má jen jeden zdroj živočišných bílkovin – takzvané „single protein“ receptury. 

Stravitelnost proteinu záleží na jeho původu a zpracování. Protože kočky potřebují vyšší obsah proteinu, je důležité, aby byl dobře stravitelný. Pokud není dobře stravitelný, tak se budou zbytky dostávat do tlustého střeva a mohou způsobovat rozmnožení mikroflóry, které může vést k nadýmání a vodnatým průjmům. Výkaly mohou být cítit více po amoniaku a síře. Střevní imunitní systém může reagovat alergicky na některý druh bílkovin, u těchto pacientů je vhodné zvolit jiný druh proteinu.

 

Ing. Jana Zikušková

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní