Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Proč používat oleje ve stravě psů a koček?

Není olej jako olej! Některé jsou zdraví velmi prospěsné a některé zase méně. Tuk do stravy prostě patří a dodává krmivu chuť i energii. Jaké množství a jaký druh vybrat pro vašeho chlupáče?

Proč používat oleje ve stravě psů a koček?
Jana Slováková Jana Slováková V pondělí 18.09. 2023

Každý pes potřebuje ve své stravě podíl tuků, každé granule i konzervy jej obsahují. Aktivní psi budou potřebovat vyšší podíl tuků a naopak psi se sklony k nadváze ho potřebují méně. Záleží ale nejen na množství, ale také na druhu oleje. Každý olej má jiný podíl mastných kyselin. Některé jsou vysloveně zdraví prospěšné, ale jiné naopak ne. Můžeme je rozdělit na nasycené a nenasycené, ve výživě dáváme přednost těm nenasyceným. Mezi nejdůležitější nenasycené mastné kyseliny řadíme omega 3 a omega 6. Najdete je v olejích, které doporučujeme přidávat do stravy psů jako je lněný, lososový nebo konopný.


Důležité není jen množství přijímaných tuků, ale také poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin, většinou je ve stravě potřeba doplňovat omega 3. Pokud má váš pejsek kvalitní granule, tak by měl být poměr vybalancovaný.


Proč jsou omega 3 mastné kyseliny tak žádané? Mají řadu pozitivních vlivů na organismus, třeba protizánětlivý efekt, antibakteriální účinky, posilují imunitu, podporují správnou funkci mozku a prospívají kondici cév. Mezi další efekty můžeme zařadit dobrou tvorbu svalů, snížení rizika obezity i tlumení úzkostí a depresí. Obzvlášť důležité jsou u chovných psů a fen.
Pokud je ve stravě malý podíl omega 3 mastných kyselin, může to vést k artróze, artritidě, osteoporóze, poškození cév i k zrychlenému stárnutí a poklesu plodnosti.

Přírodními zdroji omega 3 mastných kyselin jsou ryby, kvalitní maso, semínka, ořechy a oleje z nich. Takže kromě kvalitní stravy můžeme omega 3 mastné kyseliny přidat jednoduše formou olejů, které obsahují také důležité minerální látky.


Velkou výhodou oleje je jeho jednoduché dávkování a přidání do krmiva. Dávkovat můžete pumpičkou nebo lžičkou. Po otevření je vhodné oleje bez chemické konzervace uchovávat v lednici a spotřebovat do uvedeného data. Ze začátku doporučujeme začít s nižším dávkováním a postupně množství zvyšovat, aby si trávicí systém měl čas zvyknout.

Olej může mít i zchutňující funkci pro mlsné pejsky, kteří někdy nechtějí samotné granule. Vybrat můžete aromatické rybí oleje nebo nějaké méně výrazné rostlinné. Tady je ovšem nutné, aby byly granule zkonzumovány krátce od podání, protože se olej může v teplém prostředí kazit a tím být závadný a chuťově odporný.
Jsou psi, pro které olej není vhodný? Nedoporučujeme u psů trpící na průjmy, kde by mohlo přidání zhoršit stav.


Jak vybrat ten správný olej pro vašeho pejska?

Při výběru určitě zohledněte i zemi výroby. Neméně důležité je zohlednit i způsob výroby, jednoznačně hledejte oleje lisované za studena. Rafinované oleje jsou sice levnější, ale nejsou tak chutné a nemají požadované zdravotní benefity. Vybírejte olej bez chemické konzervace, sice ho budete muset uchovávat v lednici, ale nebudete do organismu pejska cpát zbytečnou chemii.

Každý olej má své výhody a obsahuje jiné mastné kyseliny. Proto doporučujeme střídat druhy olejů a postupně využít výhod každého z nich. Pro malé pejsky určitě doporučujeme pořídit malé balení, aby ho stihli včas zkonzumovat a olej se zbytečně nezkazil.


Asi nejoblíbenější olej ve stravě psů je jednoznačně lososový olej. Pejskům nejen velmi chutná, ale také prokazatelně zlepšuje kvalitu srsti. Pokud máte bílého pejska, tak bude asi vhodnější sáhnout po lněném oleji, který má mezi pejskaři také své fanoušky. Zajímavým zdravotním efektem čistěním jater se může chlubit ostropestřcový olej. Pro podporu nasvalování se hodí rýžový olej. Z rybích olejů jsou skvělým zdrojem omega 3 mastných kyselin lososový a olej z tresčích jater.


Ing. Jana Zikušková


Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní