Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Proč používat ve stravě psů oleje?

V životě psa jsou období, kdy je vhodné ho podpořit nějakým výživovým doplňkem. Jedná se nejen o nemoci, ale také třeba o línání nebo bolest kloubů. Proč ale zrovna oleje?

Proč používat ve stravě psů oleje?
Jana Slováková Jana Slováková V pátek 20.11. 2020

Každý pes potřebuje ve své stravě podíl tuků, každé granule i konzervy jej obsahují. Aktivní psi budou potřebovat vyšší podíl tuků a naopak psi se sklony k nadváze ho potřebují méně. Záleží ale nejen na množství, ale také na druhu oleje. Každý olej má jiný podíl mastných kyselin. Některé jsou vysloveně zdraví prospěšné, ale jiné naopak ne. Můžeme je rozdělit na nasycené a nenasycené, ve výživě dáváme přednost těm nenasyceným. Mezi nejdůležitější nenasycené mastné kyseliny řadíme omega 3 a omega 6. Najdete je v olejích, které doporučujeme přidávat do stravy psů jako je lněný, lososový nebo konopný.


Důležité není jen množství přijímaných tuků, ale také poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin, většinou je ve stravě potřeba doplňovat omega 3. Pokud má váš pejsek kvalitní granule, tak by měl být poměr vybalancovaný.


Proč jsou omega 3 mastné kyseliny tak žádané? Mají řadu pozitivních vlivů na organismus, třeba protizánětlivý efekt, antibakteriální účinky, posilují imunitu, podporují správnou funkci mozku a prospívají kondici cév. Mezi další efekty můžeme zařadit dobrou tvorbu svalů, snížení rizika obezity i tlumení úzkostí a depresí. Obzvlášť důležité jsou u chovných psů a fen.
Pokud je ve stravě malý podíl omega 3 mastných kyselin, může to vést k artróze, artritidě, osteoporóze, poškození cév i k zrychlenému stárnutí a poklesu plodnosti.


Přírodními zdroji omega 3 mastných kyselin jsou ryby, kvalitní maso, semínka, ořechy a oleje z nich. Takže kromě kvalitní stravy můžeme omega 3 mastné kyseliny přidat jednoduše formou olejů, které obsahují také důležité minerální látky.


Velkou výhodou je jeho jednoduché dávkování a přidání do krmiva. Po otevření je vhodné oleje bez chemické konzervace uchovávat v lednici a spotřebovat do uvedeného data. Ze začátku doporučujeme začít s nižším dávkováním a postupně množství zvyšovat, aby si trávicí systém měl čas zvyknout.


Olej může mít i zchutňující funkci pro mlsné pejsky, kteří někdy nechtějí samotné granule. Vybrat můžete aromatické rybí oleje nebo nějaké méně výrazné rostlinné. Tady je ovšem nutné, aby byly granule zkonzumovány krátce od podání, protože se olej může v teplém prostředí kazit a tím být závadný a chuťově odporný.


Jsou psi, pro které olej není vhodný? Nedoporučujeme u psů trpící na průjmy, kde by mohlo přidání zhoršit stav.

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní