Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

EPI, doživotní boj s nefunkční slinivkou u psů

Slinivka (pankreas) má v organismu velmi důležité funkce, produkuje nejen inzulin a glukagon (hormony zodpovědné za hospodaření s krevní glukózou), ale také trávicí enzymy. A právě narušená produkce trávicích enzymů (exokrinní pankreatická insuficience, EPI) patří mezi poměrně běžné problémy u psů. Pojďme se krátce věnovat právě EPI.

EPI, doživotní boj s nefunkční slinivkou u psů
Dana Pučálková Ve středu 04.01. 2023

Přibližně polovinu pacientů s EPI tvoří mladí němečtí ovčáci (kolem 2 let věku), zde se předpokládá dědičně podmíněná atrofie pankreatických acinů, tedy úbytek buněk, kde se tvoří trávicí enzymy (lipázy na trávení tuků, proteázy na trávení bílkovin a amyláza na trávení škrobu). Slinivka má velkou funkční kapacitu, což znamená, že onemocnění pozorujeme až ve fázi, kdy 85-90 % této tkáně slinivky nefunguje. EPI se bohužel vyléčit nedá.

Mezi její hlavní symptomy patří hubnutí zvířete, neustálý hlad (doprovázené i různými pachutěmi), nadměrná plynatost (flatulence, borborygmy), ale i měkká stolice (až průjem) a horší kvalita srsti. Terapie EPI se zaměřuje především na dodávání chybějících trávicích enzymů, vitamínů a úpravu krmení. Náhrada chybějících trávicích enzymů je klíčovým bodem a zároveň velkým oříškem samotné terapie.

Je zde velká variabilita v samotných produktech dostupných na trhu (různékoncentrace jednotlivých enzymů, různé formy -prášek, tablety), ale také variabilita samotných pacientů (rozdílná degradace trávicích enzymův zažívacím traktu). Někdy tak nezbývá nic jiného, než vyzkoušet několik preparátů a jejich forem. Většinou jsou lepší úspěchy zaznamenány u práškové podoby těchto přípravků. Pokud tedy nefungují tablety, je možné vyzkoušet i jejich rozdrcení (pozor na riziko alergizace) a výsledný prášek nasypat na krmivo. Do granulovaných krmiv zamícháme prášek navlhčený (vlhčený prášek obecně není tak dráždivý pro sliznici dutiny ústní a proto je dobré vždy enzymy dobře zapracovat do vlhkého krmiva nebo smíchat nejprve s vodou a následně s krmivem).

Jakmile zaznamenáte úspěch, přistupuje se k hledání té nejnižší účinné dávky enzymů. Enzymy jsou podávány s každým jídlem. Samotné krmení je rozděleno na několik menších dávek během dne, přičemž krmivo by mělo být velmi dobře stravitelné, s nízkým obsahem vlákniny a o mírně nižším obsahu tuku (10-15 %). Velmi nízký obsah tuku sice může lépe zmírňovat průjem, na druhou stranu prohlubuje podvýživu (malnutrici). Navíc různí psi reagují na různé množství tuku rozdílně. Nízkotučné diety jsou tak nutné spíše jen u psů, u kterých se vyskytuje nekontrolovatelná steatorea (mastné výkaly světlé barvy o velkém objemu).

V případě EPI tedy platí, že zde není univerzální dieta, která by vyhovovala všem. Někteří jedinci mohou fungovat dokonce na původním krmení. Často je opět nutná dávka trpělivosti a zkoušení. Nezbytnou součástí léčby je také dodávka vybraných vitamínů, především kobalaminu a vitamínů rozpustných vtucích. Tyto jsou však aplikovány injekčně u veterinárního lékaře jednou za čas. Za úspěch můžeme považovat, pokud dojde k úpravě frekvence kálení, konzistence a objemu výkalů a přírůstku hmotnosti.

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní