V případě, že se vyhneme maximální rychlosti růstu či nadváze, snížíme tak mechanickou zátěž na vyvíjející se kloubní chrupavky. Překrmování (byť i vyváženého krmiva) znamená také vyšší příjem minerálů a vitamínu D, které mají v nadbytku rovněž negativní vliv na růst kostry. Dobrým základem je tak výpočet skutečných energetických nároků zvířete (DER, daily energy requirement), následně vypočtenou dávku rozdělit dle věku štěněte na 2-4 krmení s tím, že pamlsky z toho netvoří více jak 10 %. Pravidelné sledování tělesné kondice a růstové křivky nám pomůže tuto dávku upravit dle skutečných potřeb zvířete.
Denní potřeba energie (DER) štěněte se odhadne na základě jeho záchovné energetické potřeby (RER, rest energy requirements), která se dle věku násobí daným koeficientem:
- od odstavu po dosažení 50 % hmotnosti dospělce = RER x 3
- 50-80 % váhy dospělce = RER x 2,5
- 80-100% váhy dospělce = RER x 1,8 - 2,0
přičemž RER = 70 × (hmotnost v kg 0,75),
u štěňat vážících 2-40 kg lze počítat i dle vzorce:
RER = (30 × hmotnost v kg) + 70.
Výsledné hodnoty je nutné brát jako orientační a upravovat dle aktuální tělesné kondice. Zvlášť pokud se rozhodneme pro kastraci zvířete, bude nutné hodnotu upravit, a to o 10 i více procent směrem dolů. Obecně je DER u kastrovaných zvířat = RER x 1,4-1,6. Menší energetické nároky mají i dlouhosrstá plemena ve srovnání s krátkosrstými.Výjimku tvoří plemeno německá doga, kde první 2 měsíce po odstavu jsou nároky na energii vyšší až o 25 %, pokud tedy bude DER < 2,5 x RER, je možné, že v tomto období nebudou optimálně růst.

MVDr.Kateřina Karásková