Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Náhlá slabost u psů

Zhroucení či náhlá slabost nemusí postihnout jen člověka, ale může náhle zasáhnout i psa. Je důležité vědět, jak takovou situaci zvládnout a jak svému psovi pomoci. Vždy je však nutné zachovat klid a rozvahu. Také veterinární lékař bude následně vyžadovat co nejvíce podrobností, které mu budete moci sdělit pouze vy.  

Náhlá slabost u psů
Dana Pučálková V pondělí 20.09. 2021

U zhroucení rozlišujeme dva typy. Jedním z nich jsou mdloby, kdy pes ochabne a klesne. Druhou variantou jsou křeče, kdy pes ztuhne a nekontrolovatelně sebou škube. Obvykle ani jedna z těchto epizod netrvá déle než několik vteřin, maximálně 2-3 minuty. Nutné je zachovat klid a nesnažit se se psem hýbat. Je důležité vytáhnout psovi jazyk a položit mu ho na stranu, aby neměl ztížené dýchání. 

Náhlá slabost nekončívá tragicky 

Při záchvatu ztlumíme v místnosti světlo a chováme se tiše, co nejvíce to jde. Jakmile se pes probere, bude potřebovat dostatek času na zotavení. Také byste mu měli dodávat pocit jistoty a zavolat veterináři. Ten vám sdělí, zda je nutné přivést psa k ošetření ihned nebo stačí později. I když psi poměrně často omdlévají bez příčiny, jen velmi málo takových případů končí tragicky. V případě, že se jedná o několik záchvatů jdoucích za sebou, může být zhroucení důsledkem jedné či několika vážných chorob. To je důvod, proč by každé zhroucení psa mělo být hlášeno veterináři.  

Po zhroucení pes potřebuje být v teple, je-li to možné, přikryjeme ho dekou nebo kabátem či bundou. Během zotavování je zvlášť nutné zacházet se psem velmi vlídně. Po nějakou dobu si může pes připadat velmi nejistě a potácet se.

Kdy nastupují mdloby 

Mdloby se projeví ve chvíli, kdy má mozek nedostatek kyslíku anebo základních živin, jako je například glukóza. Mdloby však mohou být způsobeny i špatným krevním oběhem, za kterým může být skryta srdeční slabost. Další příčinou mdlob bývá špatná průchodnost dýchacích cest. Omdlévání je častější po fyzické zátěži nebo po dlouhotrvajícím záchvatu kašle.  

Další příčiny zhroucení  

Příznakem mozkové poruchy bývá záchvat křečí. Nejčastěji se jedná o epilepsii. V takovém případě bude psovi trvat rekonvalescence déle než u prostých mdlob. Zhroucení provázené křečemi může způsobit i cukrovka, nebo porucha metabolismu jater či ledvin. V těchto případech může následovat kóma, pokud nedojde k lékařskému zásahu. Byl-li pes v nedávné době zraněn, může dojít k vnitřnímu krvácení.  I to se může stát příčinou mdlob. Někdy se stane, že pes prostě jen seskočí z vyvýšeného místa a dojde ke zhroucení, to jsou první známky možné přítomnosti nádoru sleziny nebo jater. 

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní