Roztomilost, která bolí aneb Týrání chovem
Odborníci z 66 zemí světa požadují zákaz chovu tuponosých plemen. Podle 74 organizací na světě je chov psů, koček i dalších zvířat s krátkými čenichy obyčejným týráním.
Psi s krátkými čenichy se totiž potýkají s obrovským množstvím zdravotních vad a problémů. Prakticky celý svůj život se dusí. Kromě těchto obtíží je trápí také výtoky z očí, záněty spojivek, nemoci srdce nebo kožní choroby. Tato zvířata totiž mají silně zvrásněnou kůži a v jejích záhybech se mohou skrývat různé dermatitidy, záněty a kvasinkové infekce.
Pes s krátkým čenichem může začít z ničeho nic lapat po dechu a vydávat děsivý chrochtavý zvuk. Je u toho často předkloněný a strašně se mu zvětšuje hrudník. Takové situace velmi často popisují hlavně majitelé francouzských buldočků. V takových případech je nutné psovi co nejvíce otevřít tlamu a zmáčknout mu jazyk, aby se znovu nadechl.
U přešlechtěných tuponosých plemen se častěji objevují dokonce i zhoubné tumory kůže. Někteří veterináři tvrdí, že se zkrátka šlechtění těchto plemen přehnalo do extrému. Začínají ho označovat za „týrání chovem“. Chov extrémně brachycefalických psů je opravdu v rozporu se zdravím a dobrými životními podmínkami psů. Navíc obliba těchto malých plemen stále zvyšuje poptávku, a tak dochází i k množení jednotlivých psů, kteří by měli být správně z chovu vyřazeni. U následných generací pak stoupá možnost výskytu zdravotních problémů geometrickou řadou.
Pokrok v tomto směru hlásí Holandsko. V této zemi již zákon zakazuje chov některých tuponosých psích plemen. Takových plemen je celkem dvanáct a patří k nim právě například buldočci, shih-tzu, pekinézové nebo mopsíci. V Německu nedávno vyšlechtili takzvaného „retro mopse“. Zpětným křížením chtějí získat mopse v podobě, v jaké existoval na začátku dvacátého století. „Retro mopsík“ má delší tlapky, menší hlavu a štíhlejší tělo. Předpokládá se, že by neměl trpět tolika zdravotními obtížemi jako dnešní mops. V Česku se však žádná změna legislativy ani změna šlechtění v tomto směru zatím nechystá.
Otázkou zůstává, proč jsou tuponosá plemena pro chovatele tak přitažlivá. Průzkum pořádaný na britských univerzitách nepřinesl nijak překvapivé výsledky. Zprvu zaujme většinu lidí roztomilý vzhled těchto psů. Postupně si tito psi získají u svých majitelů přízeň díky své láskyplné a hravé povaze. Řada osob ve výzkumu uváděla, že jsou tato plemena velmi vhodná pro domácnosti s dětmi. Dalším se líbilo, že tito psi spíše působí jako by byli „líní“, takže podle nich nevyžadují tolik pohybu. Navíc mohou bez obav žít v malých bytových prostorách.
Chovatelé uváděli také nevýhody chovu těchto psů. Nevýhody spatřují hlavně v chrápání psů a také v jejich tvrdohlavosti. Navíc lidé chovající psy tuponosých plemen musí počítat s výrazně vyššími výdaji za veterináře.
Pokud si chce někdo pořídit domácího mazlíčka a parťáka pro život, měl by jít raději do útulku. I zde čeká na své nové majitele spousta krásných a zdravých psů, kteří život svého pána zcela jistě naplní radostí a štěstím.