Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Z čeho pramení strachová agrese u psů

Strachová agrese u psů se řadí mezi submisivní agresi. Velmi často si ji majitelé těchto psů vysvětlují zcela opačně, což řešení této situace silně komplikuje. Tento článek by měl přispět k tomu, že problém agrese psa bude řešen včas a správně.

Z čeho pramení strachová agrese u psů
Dana Pučálková V úterý 18.05. 2021

Agresivita psů není bezdůvodná

Psi nejsou agresivní pro nic za nic. Nemají potřebu útočit na každého a na všechno. Jejich chování má vždy vysvětlitelný základ. Pouze u nemocných psů mohou být zdánlivě nevysvětlitelné činy přikládány jeho nemoci. Psi, pokud jim to není majiteli umožněno, nemají ani potřebu přerůstat někomu přes hlavu. Psi nás vnímají jako jiný živočišný druh a my už je také nevnímáme tak, jak tomu bylo dříve. Nejsou pro nás pouhým pracovním nástrojem, ale především společníky. Neuvažujeme o nich a o sobě tak, že by nutně mezi nimi a námi měla vládnout jistá hierarchie. Naše vztahy se psy jsou velmi výjimečné a úzké. Je tedy s podivem, že my lidé nerozumíme psům ani z poloviny tak dobře, jako psi rozumí těm našim emocím.

Zcitlivění a navykání  

Senzitizace a habituace (zcitlivění a navykání) jsou jedny z nejzákladnějších způsobů učení každého tvora. Jsou to dva naprosto opačné procesy a nelze předem nikdy určit, který z nich v dané situaci převládne a zvítězí u nervové soustavy. Podmět, kterému bude pes vystavován postupně od mírnějšího po silnější, na ten si pes lépe zvykne. Bude-li pes vystaven rovnou silnému podnětu, dojde k senzitizaci a její odstranění si pak vyžádá mnoho sil.    

Pes je komunikativní tvor  

Pes je přirozeně velmi komunikativní tvor. Komunikuje s námi mnohem víc, než se nám na první pohled zdá. K silným komunikačním signálům psů patří i vrčení. Je to poslední signál psa před útokem. Jak jinak se má pes něčemu bránit než tím, že varuje a pak zaútočí. Pokud majitel nevnímá vrčení jako poslední komunikační signál před útokem, pes si takovou zkušenost uloží do paměti a příště už nekomunikuje a rovnou se brání. Pes, který vrčí, dává jasný signál: Nezvládám to! Tento signál se nevyplatí podceňovat nebo přehlížet. Je třeba rychle vyhodnotit, proč k vrčení u psa došlo a co mu dělá problém. Následně se mu musí ukázat, že jeho obavy nejsou oprávněné.

Jak postupovat při nápravě agrese   

Při nápravě strachové agrese se musí postupovat velmi opatrně. Agrese ze strachu patří k těm nejnebezpečnějším. Pes se v takové chvíli bojí sám o sebe. Ideální je řešit každý případ od případu individuálně. Je vhodné obrátit se s takovým problémem na zkušenou osobu  s konzultací, a ta pak pomůže s nastavením přesného tréninkového plánu.  

Obecně platná pravidla     

Netrestat! Trest za strachovou agresi vede k jejímu zhoršení.

Pojmenovat situaci!  Tím, že psovi popíšeme, co bude následovat, můžeme ho připravit na různé situace.

Motivovat! Díky motivaci bude mít pes snahu vše lépe zvládnout. Motivovat můžeme jen tím, co konkrétní pes bere jako odměnu.

Rozfázování! Důležité je postupně navyšovat nároky na trénink.

Únikový povel! Slouží při komunikaci psa s člověkem, pro ukončení situace, kterou pes již nezvládá.  

Bezpečné místo! Pro psa je bezpečné místo pevným bodem. Ví, že se tam může uchýlit, pokud se potřebuje cítit bezpečně.

Trpělivost! Trenér musí být maximálně trpělivý, a musí dát psovi tolik času, kolik potřebuje. 

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní