Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Základní pravidla chování psů v rodinné smečce

Většina majitelů psů dělá všechno pro to, aby jejich psi byli co nejšťastnější. Nic se ale nesmí přehánět, a tak pokud nechcete, aby se vaše domácnost řídila podle nekontrolovatelného psa, je potřeba znát zásadní pravidla, která se musí každý pes žijící v rodinné smečce včas naučit respektovat. 

Základní pravidla chování psů v rodinné smečce
Dana Pučálková V pondělí 18.10. 2021

Stejně jako vlkům pomáhá jejich hierarchické členění smečky přežít v divočině, tak nezbytná pravidla pomohou žít spokojený život vaší rodiny společně s vaším psem nebo psy. Sociální interakce psů mezi sebou, ale i s dalšími členy rodinné smečky obsahují celou škálu složitých signálů. Těmi jedinci vyjadřují svou dominanci nebo submisivitu. V důsledku postavení ve smečce pak zaujímají pozici, která jim poskytuje různé výhody, ale staví před ně také různé povinnosti.

Rozhodující je první rok a půl

V životě každého štěněte je nejdůležitější prvních 18 měsíců.  V tomto období se musí naučit to nejdůležitější pravidlo, a to, že je členům své rodinné smečky podřízené. Podřízené musí být jak dospělým, tak dětem. Jestliže nechcete psa, který bude každou svou nespokojenost vyjadřovat vrčením, nebo oháněním se po ostatních, musíte ho to naučit respektovat.

Hierarchie není statická

Povaha psa záleží na mnoha různých faktorech, z nich nejdůležitějším jsou dědičné předpoklady. K dalším faktorům řadíme potravu, porodní váhu a v neposlední řadě i vliv majitele.  Pokud byste psovi nedali dostatečně najevo svou převahu, může se snažit ve své rodině udávat tón on. Ale ani hierarchie ve smečce není věc neměnná. Proto se na tom dá pracovat i se staršími psy, nejen se štěňaty. Hierarchie ve smečce není statická, a tak za změněných okolností v rodině se pes nebo štěně může pokusit využít svou příležitost.

Jaká pravidla nastavit v rodinné smečce

Existuje přibližně 10 jednoduchých pravidel, která ve vaší rodinné smečce pomohou stanovit základ vyváženého a zároveň láskyplného vztahu s vaším psem.

  1. Ke zvládnutí psa nepoužívejte nikdy sílu! Svého psa pozitivně motivujte. Jakmile vydáte jasný povel a pes vás uposlechne, odměňte ho. Odměna nemusí být jen pamlsek, ale stačí pochvala nebo pohlazení, případně hra s oblíbenou hračkou.
  2. Krmení psa určujte vy, ne váš pes. Vy byste měli jíst jako první a váš pes až po vás.
  3. Psa nekrmte od stolu a nedávejte mu nic ze svého talíře.
  4. Nedovolte, aby pes obsadil vaše křeslo, pohovku, nebo k vám skočil do postele bez vašeho dovolení.
  5. Se svým psem si často hrajte. Dbejte na to, aby všechny silové a rychlostní hry nevyhrával jen on.
  6. Psa češte a upravujte v pravidelných intervalech. Pes by si měl k této proceduře přivyknout a strpět ji od vás.
  7. Naučte psa čekat, až projdete úzkým prostorem nebo dveřmi jako první vy, pak teprve může projít on.
  8. Nedovolte, aby si váš pes něco na vás vynucoval. Dělá-li to, přestaňte si ho všímat.  Každým slovem, dotykem a komunikací mu projevujete pozornost, což není v tomto případě žádoucí.  
  9. Svému psovi nedovolte skákat na židle a stoly, nebo se o vaše ramena opírat tlapami.Mohl by tak získat dojem, že má nad vámi navrch.
  10. I když se přitom můžete cítit divně, sedněte si občas do jeho pelíšku, dáte mu jasně najevo, co komu patří.     

Pamatujte, že již při výběru štěněte u chovatele se dá rozpoznat, které ze štěňat obsadí alfa pozici. Těžší, větší a odvážnější štěňata mají v tomto směru výhodu. Pokud nemáte mnoho zkušeností se psy, vyberte si raději méně dominantní štěně, které bude snáze zvládnutelné. 

Zuzana Bohdalová

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní