Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Bojíte se „éček“ v krmivech pro psy?

V našem dalším článku bychom Vás chtěli seznámit s používáním kozervantů (stabilizátorů) v granulovaných krmivech pro psy.

Bojíte se „éček“ v krmivech pro psy?
admin hlavní admin hlavní Ve středu 02.10. 2013

Bojíte se „éček“ v krmivech pro psy? Bojíte se správně

V našem dalším článku bychom Vás chtěli seznámit s používáním kozervantů (stabilizátorů) v granulovaných krmivech pro psy. Vzhledem k požadavku na dlouhou trvanlivost je nutné granulovaná krmiva nějakým způsobem konzervovat – přírodní nebo chemickou cestou. Přírodní krmiva jsou konzervována přírodní cestou. Komerční krmiva však většinou používají spíše cestu chemickou. Bohužel je nyní situace taková, že i krmiva, která se tváří, že jsou přírodní a nepoužívají chemické látky, ve skutečnosti tyto látky obsahují. V tomto článku vás seznámíme s látkami, které se pro konzervaci používají.

Přírodní stabilizátory

Jedná se o antioxidanty vitaminu E, kterou jsou souhrnně nazývány tokoferoly. Těmito tokoferoly jsou stabilizovány především tuky, aby nedocházelo k jejich žluknutí. Tyto antioxidanty navíc do těla dodávají vitamin E, který je pro tělo nezbytně nutný. Tokoferoly snadno pronikají do buněčných membrán a stávají se jejich součástí. Pokud je krmivo takto konzervováno, tato informace je uvedena většinou ve složení.

Chemické stabilizátory

Tato skupina je nepoměrně širší a výrobci mají několik možností, jak krmivo stabilizovat. Níže uvádíme látky používané ke stabilizaci granulovaných krmiv pro psy.

E324 – Ethoxyquin

Antioxidant účinný proti žluknutí tuků. Zajišťuje stálost barvy některých barevných koření. Je v podezření, že poškozuje vnitřní orgány. V ČR není jeho používání povoleno. Tento stabilizátor není povolen ke konzervování krmiv, ale jeho obsah bývá velmi častý v rybích moučkách. Nemusí být tedy uveden ve složení krmiva, ani v popisu. Skutečností je, že většina výrobců krmiv používá rybí moučky s obsahem tohoto stabilizátoru. Chtějte po svém dodavateli prohlášení od výrobce o tom, že krmivo neobsahuje tuto látku.

E320 - Butylhydroxyanisol (BHA)

Antioxidant zpomalující žluknutí tuků, který má aromatické účinky. Stabilizátor proti některým bakteriím a plísním. Použití pro margaríny, majonézy, tuky, oleje, pekařské výrobky, směsi pro výrobu dezertů, sušené droždí, instantní polévky, sypké nápoje v sáčku apod. Citlivým osobám může vyvolat kopřivku a podle některých studií může být i příčinou vzniku rakovinotvorného bujení trávicího traktu nebo zesiluje karcinogenní účinky jiných karcinogenů. V ČR je povolen tento antioxidant v omezeném množství. Tento antioxidant je používán v levnějších krmivech. Nicméně ho můžete najít i u renomovaných značek. Měl by být uveden pod složením jako „v EU povolený stabilizátor

E321 - Butylhydroxytoluen (BHT)

Antioxidant s účinky i širokým použitím jako E320. Pro zdraví má podobné účinky jako E320. Může mít toxické účinky, na některé orgány, např. játra, plíce, ledviny. V ČR povoleno v omezeném množství. Viz BHA.

E310 – Propylgallát

Antioxidant zpomalující žluknutí živočišných tuků i olejů. Působí i jako stabilizátor proti bakteriím a plísním. Použití v margarínech, olejích, masných výrobcích, žvýkačkových bází. Může vyvolat podráždění žaludku, alergické reakce. V ČR povoleno jako antioxidant v omezeném množství pro tuky a oleje na smažení, sádlo, lůj, rybí tuk, drůbeží sádlo, směsi pro přípravu moučníků, sušené mléko pro automaty, přípravky pro polévky a vývary, studené omáčky, majonézy, kořenící přípravky, výrobky z ořechů, cereálie, sušené brambory, žvýkačky. V krmivech pro psy není příliš používán, ale u některých značek jej naleznete. Najdete ho uvedený ve složení krmiva.

E202 - Sorban draselný(Sorbát draselný)

Zpomaluje růst plísní, používá se jako konzervační činidlo. Je velice dobře rozpustný ve vodě. Je využíván při výrobě sýrů, margarínů, vín, sirupů, majonéz, pekařských výrobků, či nealkoholických nápojů. Nežádoucí účinky nejsou známy. U nás se smí v omezeném množství přidávat do potravin. Tuto chemickou látku naleznete především v krmivech, které mají vyšší vlhkost. Slouží jako ochrana proti plísním. Není používán příliš často. Naleznete ho většinou pod složením jako použitý antioxidant.

E450 - Difosforečnany ( sodné, draselné a vápenaté )

Difosforečnany mají velmi podobné vlastnosti v jejich použití v potravinách. Tyto látky působí jako kypřící látky, stabilizátory a emulgátory. Tyto vlastnosti se využívají ve směsích pro domácí pečení, v tavených sýrech a v pekařských výrobcích. Jejich schopnosti zadržovat vodu se využívá při výrobě masných výrobků. Látky nemají nežádoucí účinky. Vysoké dávky ovšem mohou narušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem a zapříčinit odvod potřebného vápníku z těla. V ČR je používání těchto látek v nezbytném množství povoleno. V krmivech pro psy je můžete najít u i značek, které patří do nejvyšší cenové skupiny. Naleznete je ve složení. Mohou se objevit i ve formě derivátů této látky.

E282 - Propionan vápenatý

Konzervant zabraňující nitkování chleba a pečiva. Nemá nežádoucí účinky. Přecitlivělé osoby mohou pociťovat bolesti hlavy, břicha, podrážděnost. V ČR je povolen ke konzervaci baleného chleba a cukrářských výrobků. Tuto látku můžete také najít u krmiv v nejvyšší cenové hladině. Konzervant naleznete ve složení krmiva.

E339 - Fosforečnany sodné (Orthofosforečnany , Monofosforečnany)

Fosforečnany sodné upravují kyselost potravin, využívají se jako stabilizátory. Využití fosforečnanů sodných je při výrobě sýrů, masných výrobků, nealkoholických nápojů. Dále jsou v některých kondenzovaných mléčných výrobcích, v nápojích v prášku apod. Látka v malém množství v potravinách nemá nežádoucí účinky. Při nadměrném užívání fosforečnanů může dojít k vylučování vápníku a jeho nedostatku podobně jako u kyseliny fosforečné E338. Tuto látku naleznete i v krmivech, která se tváří jako „holistická“. Naleznete ji ve složení. Může jít rovněž o její deriváty.

Většina těchto látek pravděpodobně nebude mít negativní vliv na organismus psa. Některé látky jsou potencionálně nebezpečné, jiné jsou poměrně bezpečné. V malém množství tyto látky pravděpodobně nebudou škodlivé, ale malé množství rozhodně neznamená používat tyto látky denně. Nicméně důležité je si uvědomit, že krmiva, která používají tyto látky, by neměla nést označení „přírodní“ nebo „bez konzervantů“. Pokud si za podobnou cenu můžete vybrat podobné krmivo bez těchto látek, měli byste to udělat.

Naneštěstí pro řadu majitelů psů, kteří se při výběru krmiva řídí především chutností, je bohužel faktem, že chemické stabilizátory, díky své specifické chuti zvyšují celkovou chutnost krmiva. Chuť chemických stabilizátorů je jakoby slaná. Pejsci pak baští krmivo s větší chutí. Faktem je, že skutečně přírodní krmiva mohou být méně chutná než krmiva chemicky stabilizovaná.

Ovšem i konzervace zcela přírodními látkami nese jistá omezení. Omezením je především v záruční lhůtě krmiva. Pokud není v krmivu, ani jeho surovinách, chemický stabilizátor, nebude jeho lhůta spotřeby delší než 12-14 měsíců. Pokud vezmeme v úvahu, že se řada krmiv bez stabilizátorů dováží z USA , cca 10 měsíců. To bude nejdelší lhůta, kterou můžete získat. Pravdou je, že u těchto krmiv není problém ani mezní expirace.

Je na každém z nás, jestli si zvolí pro svého pejska krmivo, kde nemusí řešit lhůtu spotřeby a spokojí se i s nějakou chemickou látkou navíc nebo bude požadovat přírodní krmivo i za cenu, že bude muset řešit lhůtu spotřeby. Nicméně pes není všežravec a má celkem citlivé zažívání. I přesto, že řada látek není bezprostředně nebezpečných, rozhodně nejsou vhodné.

Můžete si být jisti, pokud se setkáte s férovými obchodníky, kteří o svých krmivech tvrdí, že jsou přírodní, že v nich tyto látky nenajdete. Ve světě je běžné, že výrobce, který kupuje například rybí moučku, která by mohla být chemicky konzervována a tedy nemusí stabilizátor uvádět ve složení, vydá na svých stránkách prohlášení, že jeho krmivo a suroviny v něm neobsahují chemické stabilizátory. Krmiva, která dováží naše firma, neobsahují žádný z výše uvedených stabilizátorů a neobsahují je ani suroviny, které jsou v krmivech použity.

Martin Pučálka

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní