Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Dana Marečková - Rhodéský ridgeback

Stačilo jediné setkání s tímto plemenem a bylo to jasné. Byla jsem jím naprosto ohromena. Po deseti letech, když jsem si toto skvělé plemeno konečně pořídila mě jen utvrdilo, že je to láska na celý život

Dana Marečková - Rhodéský ridgeback
admin hlavní admin hlavní 05.10. 2013

Chovatelská stanice: Doinyo Lengai, chovatel: Dana Marečková, plemeno: Rhodéský Ridgeback www.doinyo.cz

Jste ve Vaší rodině prvním ,,pejskařem“?

Nejsem prvním pejskařem, moje maminka měla v mládí v rodině současně dokonce 5 psů, i otec byl pejskař a miloval německé ovčáky, ale nikdy se nevěnovali chovu nebo výstavám. V mých dvou letech pořídili rodiče anglického kokršpaněla, který provázel celé mé dětství a byl mi úžasným parťákem.  Takže láska ke psům mi vlastně byla dána do vínku a psi jsou nedílnou součástí mého života dodnes.

Jak jste k chovatelství přišla?

Přišlo to postupně. Dlouho jsem si přála rhodéského ridgebacka a po deseti letech se mi sen splnil. V roce 2006 jsem si pořídila prvního psa tohoto plemene Vincenta. Sice standardního s rodokmenem, ale tehdy ještě bez výstavních a chovatelských ambicí. Plemenu jsem natolik propadla, že po necelém roce jsem se začala shánět po dalším a v roce 2008 přišel pejsek Dantík. Tentokrát už s výstavními ambicemi. Plemeno mě natolik uchvátilo, že jsem stále cítila potřebu jít ještě o kus dál, a tak jsem v roce 2011 založila chovnou stanici. Jelikož si momentálně se dvěma pejsky nemohu fenku dovolit, chov jsem založila na fence Darleen, která patří mé nejlepší kamarádce a kterou mám ve spolumajitelství. Darleenka je sestrou mého Dantíka, znám ji od narození, vím o ní vše, znám její výborný zdravotní stav a její kvality. Věděla jsem, že to je fenka, která by mohla být přínosem do chovu RR.

Proč jste si vybrala zrovna plemeno rhodéský ridgeback?

Stačilo jediné setkání s tímto plemenem a bylo to jasné. Byla jsem jím naprosto ohromena. Po deseti letech, když jsem si toto skvělé plemeno konečně pořídila mě jen utvrdilo, že je to láska na celý život. Mám v oblibě i pár dalších plemen, ale ridgeback je prostě pes, ze kterého nikdy nevyjdu z úžasu nejen pro jeho nádherný exteriér, ale i pro jeho nesmírnou inteligneci, osobitost, eleganci a všestrannost. Ridgeback není plemeno pro každého. Ridgebacka nesmíte chtít vlastnit a jak pochopíte jeho podstatu a naučíte se s ním pracovat, odvděčí se Vám úžasným partnerstvím jaký mezi člověkem a psem může být. Navíc má nesmírně praktickou povahu pro žití ve městě a třeba bytě. Je schopný celé dny proválet a nevyvíjet žádnou velkou činnost, ale v zápětí, kdy s ním vyrazíte ven nebo do přírody, stává se z něj úžasně aktivní pes vhodný i pro jakýkoliv sport ať už kolo, brusle, běhání nebo za správné motivace je i velmi šikovný při jakémkoliv výcviku. Dnes již není výjimkou používání ridgebacka i v aktivní záchranařině a sledovat ridgeabcka při práci je opravdu nádhera.

 
Jak dlouho se aktivně věnujete chovu?

Ve světě ridgeabacků se pohybuji šest let, ale s chovatelstvím jako takovém jsem teprve na začátku. Až v roce 2011 jsem založila chovnou stanici a aktuálně se těšíme z našeho prvního vhu.

Co říká na Váš koníček Vaše rodina?

Při prvním ridgebackovi bylo vše v pořádku, při pořízení druhého si všichni mysleli, že si dělám legraci, při pořízení fenky jezevčíka z útulku jsem byla za blázna:-). Teď už si všichni zvykli, můj koníček berou na vědomí a samozřejmě naší tříčlennou psí smečku všichni milují.

Věnujete se výstavám se svými psy?

Věnuji se výstavám, ale tak nějak s mírou.

Proč?

Výstavy mají svou dobrou i horší stránku, a pokud se člověk chce aktivně věnovat chovu jakéhokoliv plemene, bez výstav to není možné. Na výstavách se setkáváte s lidmi, kteří se věnují stejnému koníčku, můžete hodiny diskutovat o Vašem plemenu aniž by si někdo poťukával na čelo, a to je velmi příjemné:). Sbíráte zde inspiraci i zkušenosti. Navíc je to další společná aktivita psa a člověka a výstava se pro pejska dá učinit velmi zábavná.

Máte v oblasti výstav ještě nesplněný sen?

Neřekla bych přímo nesplněný sen. Přála bych si, aby pejsci z mého chovu byli výstavně úspěšní, protože výběrem vhodných rodičů pro můj chov jsem se snažila docílit nejen výborného zdraví a skvělých povah, ale samozřejmě i výborného exteriéru.

Co považujete za Váš největší chovatelský úspěch?

Jsem teprve na začátku, ale pevně věřím, že chovatelské úspěchy se dostaví s dospíváním pejsků z mého chovu. Potvrdí kvality obou rodičů po zdravotní, povahové a exteriérové stránce. Zatím jsou maličcí, ale za podstatný chovatelský úspěch považuji i najití milující rodiny, která jim zajistí teplo domova a lásku po zbytek jejich života.


Co si myslíte, že je za Vaším úspěchem?

Především láska ke psům, propadnutí tomuto koníčku a zodpovědnost k plemenu. Jako každý jiný koníček ale i kynologie hodně stojí. Nejen finančně, ale stojí také mnoho času. Za dosavadní úspěchy se svými pejsky a prvním vrhem stojí i hodně práce, mnoho strávených hodin nad získáváním informací a čerpání zkušeností od zkušenějších chovatelů, bez kterých by to nešlo.


Jak Vás vnímá konkurence?

Nevím. To není otázka pro mě. Vždycky se najde někdo, kdo bude přát a kdo ne a budu doufat, že mám kolem sebe více těch, co přejí a drží palce.


Krmíte granulovaným krmivem, nebo volíte jinou formu krmiva?

Krmím granulovaným krmivem.

A proč volíte tuto variantu?

V první řadě to bylo z pohodlnosti. A přes to, že varianta krmení Barf byla velmi lákavá, úplně jsem se s ní nikdy neztotožnila. Dokud budou na trhu opravdu kvalitní krmiva, kterých pravda není mnoho, určitě budu vždy volit variantu granulí. V granulích značek Artemis a Canine Caviar jsem našla to, co pro své pejsky potřebuji. Plnohodnotnou kvalitní stravu, která se podepíše na jejich kondici, vzhledu i zdraví nejen fyzickém, ale i psychickém, protože ve zdravém těle, zdravý duch.


Chystáte v nejbližší době nějaký vrh, nákup nového štěněte, rozšíření Vaší chovatelské základny?

Aktuálně mám vrh s teprve dvoutýdenními štěňátky, ve kterém, jak doufám, je i budoucí pokračovatelka mého chovu. Jelikož mám ale doma tříčlennou psí smečku a miminko na cestě, holčičku, která by měla pokračovat v mém chovu bude zase ,,pouze,, ve spolumajitelství a pevně doufám, že díky ní za pár let získám svou vlastní fenečku a svou chovatelskou budoucnost.

Jaké je Vaše kritérium pro výběr budoucího majitele Vámi odchovaného štěněte?

Takové, jaké by měl mít asi každý zodpovědný chovatel. Jde mi především o majitele, kteří navážou na láskyplné zacházení, na jaké jsou naše štěňátka zvyklá od nás. Je pro mě velmi důležitý osobní setkání, bez kterého štěňátko neprodám. Ridegback není vhodný na venkovní odchov, takže u nás neuspějí ani majitelé s úmyslem držet pejska v kotci. Přeji si pro naše štěňátka takové majitelé, kteří svého pejska budou brát jako plnohodnotného člena rodiny.
Nabízím celoživotní chovatelský servis a budu moc ráda za majitele, kteří s námi zůstanou v kontaktu.Jak důležitá jsou pro Vás zdravotní vyšetření (PRA, Cataract, patella, srdce atd.) u Vašich psů?

Jako každé plemeno díky dlouhodobému šlechtění i ridgeback podléhá několika povinným zdravotním vyšetřením, které jsou pro každého zodpovědného chovatele samozřejmostí, a bez kterých ani chov není možný. Zdravotní stav mých psů je pro mě důležitý a stejně tak je dobré zdraví i rozhodujícím faktorem při výběru otce mého odchovu. Chov jakéhokoliv plemene založený na krásných, ale nemocných jedincích je začátek konce.

Děkujeme za rozhovor.

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní