Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Jak na zdravé hubnutí u psa

“Nežrat a cvičit!” Tak takovou radu raději neposlouchejte. Hladověním a nadměrným fyzickým přetěžováním zvířeti spíše ublížíte. Proč nesmí hladovět, kolik krmiva máme podávat nebo proč je důležité hubnout pomalu se dozvíte v tomto článku.

Jak na zdravé hubnutí u psa
Dana Pučálková V pondělí 04.11. 2024

Proč se nesmí hladovět?

Buňky, které hladoví nejsou hloupé a přejdou do úsporného a šetřícího režimu. V případě, že se k nim konečně dostane nějaké jídlo, tak velkou část z toho “uloží na horší časy”. Tedy ztráta hmotnosti se nekoná (nebo alespoň ne taková, jakou bychom očekávali), v případě ukončení diety tady máme navíc jojo efekt. 

Při hubnutí se jíst musí, ale musíme změnit skladbu krmné dávky. Omezíme vysokoenergetické složky, které se v nadbytku rády ukládají (především sacharidy, pak tuky) a přidáme to, co se v těle neukládá, tedy bílkoviny a vlákninu. Navíc trávení a využívání bílkovin je samo o sobě energeticky náročnější než trávení tuků a sacharidů. Nerozpustná vláknina dodá zvířeti pocit nasycení. 

Kolik krmiva máme krmit?

Kolik krmiva máme krmit se dozvíme na obalu daného krmiva, které vybereme. Dávka se odvíjí od hmotnosti zvířete. U hubnoucích zvířat krmíme ne podle aktuální hmotnosti, ale té požadované. Především u velmi obézních zvířat je ale důležité rozdělit hubnutí na etapy a vždy krmit na zrovna stanovený cíl. Krmíme tedy na stanovenou cílovou hmotnost, ne ideální hmotnost.

Příklad: Obézní labrador pes s hmotností 50 kg, ideální hmotnost dle standardu plemene je u samce 29-36 kg. Prvním cílem tedy bude shodit na 45 kg, pak na 40 kg, následně na 36 kg. Tedy v 1. etapě krmíme na váhu 45 kg (ne rovnou na 36 kg).

U kříženců je někdy těžší určit ideální hmotnost, proto se dá vypočítat i tímto způsobem, kde je potřeba určit stupeň tělesné kondice (Body Condition Score BCS = 1-3 podvýživa, 4-5 ideální kondice, 6-7 nadváha, 8-9 těžká obezita).

Opět příklad s labradorem vážícím 50 kg, tentokrát dle vzorce: 

 

                                                         100

počáteční hmotnost x ------------------------------------------------------  = cílové hmotnost

   100 + (počáteční BCS - 5) x 10

  

                         100

50 x ---------------------------------  = 35,7 kg = ideální hmotnost

100 + (9-5) x 10

 

Nové krmivo zamíchávejte postupně k tomu starému, tedy v poměru:

25:75 (25 % nového + 75 % původního krmiva)

50:50

75:25

100:0

Každou změnu děláme po 2-3 dnech. Tento přechod může trvat i 2-3 týdny, záleží na tom, jak moc ochotný je pejsek nové krmivo přijímat, příp. zda mu změny krmiva dělají zažívací potíže. 

Nabídka krmiv pro redukci váhy je široká, nicméně pokud nové krmivo přijímat přece jen nechce, můžeme doporučit pro zlepšení chutnosti přidání ochucovadla, jako je FortiFlora® (probiotikum se zvýrazňovačem chuti), malého množství kuřecího nebo hovězího vývaru nebo podávání doplňků omega-3 mastných kyselin. Nezapomeňte zohlednit kalorie pocházející z těchto položek v celkovém příjmu kalorií. 

Jak dlouho bude trvat hubnutí u obézních? 

Zdravé hubnutí znamená shodit 0,5 (u hodně obézních) - 2 % hmotnosti týdně, ne víc! 

Opět použijeme modelový příklad s 50 kg labradorem.

Při ztrátě hmotnosti, která se = 0,5 - 1 % hmotnosti týdně to bude vypadat takto:

Na začátku hubnutí může týdně shodit 0,25 - 0,5 kg, tedy první kilo shodí za 4 - 2 týdny, celkem potřebuje shodit 14 kg (50 - 36 = 14 kg), přičemž v pozdější fázi hubnutí bude úbytek hmotnosti nižší při zachování ztráty hmotnosti 1 % týdně  (při váze 40 kg je 1 % rovno 0,4 kg). Při pomalém hubnutí se k ideální hmotnosti budeme blížit někdy klidně až za rok. Proto se nenechte stresovat, že pejsek hubne pomalu. Důležité je, hubnout bezpečně.


Proč je důležité hubnout tak pomalu?

Při hubnutí dochází v těle k řadě biochemických procesů, přičemž ne všechny jsou žádoucí - od ztráty svaloviny až po lipidózu jater, ta je nejčastější u obézních hladovějících koček. Lipidóza jater vzniká při nadměrném uvolňování tuků z tukových buněk do krevního oběhu. Ty zaplaví v první řadě játra. Taková ztučněla játra nemohou plnit svou funkci, se životem je tento stav neslučitelný. Hubnutí tak musí být pozvolné, aby tělo mělo čas se se vším vypořádat.

Jak je to s podáváním pamlsků?

Pamlsky lze podávat i při hubnutí, ale kalorie pocházející z pamlsků je třeba zohlednit v plánu hubnutí vašeho psa. Obvyklé pravidlo je, že 10 % kalorií může pocházet z pamlsků a 90 % by mělo pocházet z krmiva. Pokud tedy váš pes potřebuje 600 kalorií, 60 může pocházet z pamlsků a 540 by mělo pocházet z krmiva. 

Obsah kalorií v pamlscích pro psy se může značně lišit, proto nezapomeňte zkontrolovat etiketu na obalech všech pamlsků.

Jak je to s pohybem?

Obezita předurčuje zvíře k dalším onemocněním a ty, pokud se vyskytnou, pak brání tomu, aby se zvíře vůbec chtělo pohybovat. Mezi onemocnění, která souvisí s obezitou patří onemocnění srdce, osteoartritidy - bolestivé klouby, ztráta svaloviny z nečinnosti aj. Před začátkem hubnutí je třeba nechat zvíře důkladně vyšetřit a nastavit pohybové aktivity k jeho skutečným možnostem. To samé se týká i výběru krmiva. Nejprve je dobré vyloučit případná další onemocnění (cukrovka aj.), než se na nějakou dietu vůbec přejde.

Pohybová aktivita se většinou skládá z postupně delších a svižnějších procházek, příp. doplněné o plavání (např. podvodní běhací pás - hydroterapie). Pokud je zvýšení aktivity považováno za bezpečné, můžete tedy nejprve zvýšit intenzitu a délku každodenní procházky. Jen málo psů chodí přirozeně tempem, které vytváří zvýšenou tepovou frekvencí potřebnou pro trvalou aerobní aktivitu a hubnutí! Chůze za účelem hubnutí se velmi liší od chůze pro potěšení, kde se psi loudají (průměrně potřebují 12 - 15 minut na kilometr, starší ještě více), přičemž každou chvíli stojí, aby si mohli očichat nejrůznější vzkazy ostatních psů. Proto byste se měli dopracovat ke každodenní svižné 30 minutové procházce bez pauz. Při tomto druhu chůze byste se měli i vy během několika minut mírně zapotit.

Nezapomeňte také na hraní: Používejte hračky, míčky, laserová ukazovátka, pískací hračky aj, které podporují hry na honěnou nebo aportování. Snažte se se psem hrát alespoň 10 - 15 minut, a to 2x denně. Pro mnoho psů je důležitá rozmanitost, a to, co je dnes vzrušující, může být už zítra nudné. Hračky je dobré po hře schovávat, aby se tak rychle neokoukaly.

Kromě toho můžeme pohyb přirozeně podpořit drobnými změnami v domácnosti:

  • Přemisťujte misku na krmivo často a různě po bytě/domě (do patra/přízemí)

  • Krmte psa pomocí míčku na pamlsky, hlavolamu, puzzle krmítka nebo jiného interaktivního krmítka, abyste zpomalili jeho žraní a pomohli mu získat pocit sytosti

 MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní