Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Nález epulidů v tlamě dokáže pěkně vyděsit

Epulidy jsou u psů velmi časté. Většinou vypadají jako nějaký nádor dásně - pevný útvar vycházející z dásně (viz. obrázek). Jsou častější v předních částech čelistí. Nemusí vždy způsobovat viditelné potíže, ale výjimkou není nadměrné slinění, zápach z úst, potíže s příjmem potravy nebo vypadávání potravy z tlamy, krvácení z tlamy, ale i zvětšení mízních uzlin na krku nebo asymetrie horní nebo dolní čelisti.

Nález epulidů v tlamě dokáže pěkně vyděsit
Dana Pučálková V úterý 20.02. 2024

Epulidy mají několik typů a vyrůstají z parodontální pojivové tkáně, z vazu, který drží zub na místě, zuby mohou být těmito útvary posunuty. Jsou to sice nezhoubné útvary, které rostou pomalu, ale i tak mohou být některé zákeřné a mohou postihovat i okolní kost (proto je namístě zhotovit rentgen dané oblasti). Epulidy je dobré chirurgicky odstranit spolu s okolní tkání, aby se předešlo jejich recidivě.

Epulidy se vyskytují především u starších psů. Z plemen u brachycefaliků, jmenovitě u boxerů, ale také u šeltií a kokrů. U koček se epulidy vyskytují méně často. Tyto výrůstky jsou nejčastěji důsledkem chronického zánětu nebo sekundární reakcí na opakující se trauma.

Důsledná péče o dutinu ústní může riziko vzniku epulidů snížit. To zahrnuje pravidelné čištění zubů, poskytování krmiva, pamlsků či doplňků vhodných pro zubní hygienu i profesionálního čištění zubů u veterinárního lékaře.

Ne každý “výrůstek” z dásně je však epulis. Může se jednat i o zhoubný nádor (např. melanom, skvamocelulární karcinom). Proto vyšetření odborníkem nepodceňujte.

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

 

Zdroje:

Ryan Veterinary Hospital of the University of Pennsylvania. Acanthomatous Epulides in Dogs. Dotupné na: https://www.vet.upenn.edu/docs/default-source/ryan/oncology-handouts/ks-epulides.pdf?sfvrsn=adb102ba_4

Lundgren B. Epulis Tumor in Dogs' Mouths. Veterinary Partner, 2013. Dostupné na: https://veterinarypartner.vin.com/default.aspx?pid=19239&id=6017279

 

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní