Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Nežádoucí reakce na lepek se u psů projevují různě, neurologickými příznaky nevyjímaje

Dosud se mělo za to, že nežádoucí reakce na lepek jsou u psů spíše vzácné. Sice mohou postihnout jakéhokoliv pejska, ale jsou plemena, která citlivost na lepek postihuje častěji. 

Nežádoucí reakce na lepek se u psů projevují různě, neurologickými příznaky nevyjímaje
Dana Pučálková V pondělí 25.03. 2024
Lepek (gluten) obsahují obiloviny jako je pšenice, ale i ječmen, žito a oves. Je to bílkovina složená u pšenice (jako nejčastější problematická obilovina) z gliadinu a gluteninu, přičemž nežádoucí reakce u citlivých jedinců vyvolává gliadin. U lidí má reakce na lepek různé projevy, od střevních příznaků až po ty neurologické. Nejinak je tomu i u psů.

Dosud se mělo za to, že nežádoucí reakce na lepek jsou u psů spíše vzácné. Sice mohou postihnout jakéhokoliv pejska, nejvíce jsou ale spojovány s plemeny irský setr v podobě gluten senzitivní enteropatie (dědičná forma citlivosti na lepek, podobné celiakii u lidi) a border teriérů v podobě paroxysmální gluten senzitivní dyskineze (obdoba pohybové poruchy paroxysmální nonkinezigenní dyskineze pozorované u lidí). V poslední době se ale hovoří o tom, že postiženo citlivostí na lepek je pravděpodobně více plemen a příznaky zahrnují i kombinaci dvou výše zmíněných forem.

Gluten-senzitivní enteropatie je imunitně zprostředkovaná nesnášenlivost lepku. Postižení psi trpí chronickým intermitentním průjmem, hubnutím a u rostoucích jedinců dochází až k zpomalení růstu. Použití bezlepkové diety je nezbytnou součástí diagnostiky onemocnění i samotné terapie. 

Neuromyopatie spojená s lepkem (nebo-li paroxysmální gluten senzitivní dyskineze u border teriérů, též psí epileptoidní cramping syndrom) je typ pohybové poruchy klasifikované jako paroxysmální dyskineze psů, která byla dosud popsána pouze u border teriérů, ale předpokládá se i u dalších plemen (např. yorkšírského teriéra).  Skládá se z epizod, během nichž postižení psi často vykazují epizodické abnormální pohyby (třes, potíže při chůzi, mimovolné kontrakce svalů, záchvaty - někdy těžce odlišitelné od epileptických záchvatů), a to při plném vědomí. Epizody většinou trvají jen pár minut. Přibližně u 50 % psů bývají zaznamenány i přidružené trávicí obtíže (gastrointestinální příznaky) a  kručení v břiše (borborygmus). Někdy také atopie a svědění. (Pozn: Nově se u border teriérů zkoumá i spojitost mezi lepkem a problémy žlučníku, tzv. mukokélou.) Zavedení striktně bezlepkového krmení vede u řady psů k rychlému ústupu problémů. U border teriérů se střevními a neuromuskulárními příznaky je tak třeba vždy zvažovat i poruchy související s lepkem.

Nežádoucí reakce na lepek sice léčit neumíme, na druhou stranu bezlepková krmiva vedou k rychlé úlevě u postižených zvířat. Bohužel se zdá, že řada psů, kteří lepek z nějakého důvodu netolerují, vůbec nebývá diagnostikována, natož s tímto spojována. Na tuto skutečnost upozorňuje i nedávno publikovaný případ francouzského buldočka, který se kromě vleklých zažívacích potíží projevoval i syndromem chytání neexistujících much (epizody náhlých výskoků připomínající snahu chytit něco ve vzduchu). Jeho stav se podařilo zvládnout až po nasazení bezlepkového krmiva

V současnosti můžeme říct, že problematika nežádoucích reakcí na lepek u psů je složitá, řadu informací o nich stále neznáme a samotné reakce na lepek se mohou projevovat různě.

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní