Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Opravdu mají kočky vždy jen profit z vysokoproteinových krmiv?

Jak řešit situaci u starších koček, které mají vyšší nároky na bílkoviny, avšak díky pokročilému věku u nich přirozeně dochází ke snížení schopnosti funkce ledvin, hůře se tak zbavují močoviny, a tak vysokoproteinová  krmiva tak pro tyto jedince vhodná nejsou?

Opravdu mají kočky vždy jen profit z vysokoproteinových krmiv?
Dana Pučálková V pondělí 24.06. 2024

Střevní mikrobiom je bohaté společenstvo mikroorganismů (bakterie, viry, archea, houby a protozoa) v tlustém střevě. Mikrobiom svou přítomnosti a činnosti ovlivňuje zdraví nejen střev, ale celého organismu. Zastoupení jednotlivých druhů mikroorganismů v tlustém střevě se mění podle toho, čím zvíře krmíme.

Podle nedávného výzkumu obsahuje mikrobiom koček bakterie, jako jsou nám dobře známe Bifidobacterium, Lactobacillus a Megasphaera v převaze, pokud krmivo obsahuje jen střední obsah bílkovin (cca kolem 30-40 %). Tyto bakterie se mohou živit totiž jak sacharidy, tak bílkovinami a živí se tím, co představuje nejmenší konkurenci ve vztahu k ostatním mikrobům. Naproti tomu kočky, které jsou krmeny vysokoproteinovým krmivem (obsah bílkovin nad 55 %), mají vyšší množství bakterií jako jsou Clostridium, Ruminococcus, Eubacterium aj. Tyto bakterie se však rády živí i muciny, glykoproteiny, které tvoří ochrannou vrstvu trávicího traktu (mucin chrání sliznici střeva před patogeny a patří mezi oligosacharidy). Střevní mikrobiom při využívání mucinových glykanů a metabolismu aminokyselin (rozklad bílkovin proteolytickou činností) produkuje jako odpadní produkt amoniak. Tento amoniak se lehce vstřebává do krve a u zdravých koček je převážně přeměňován játry na močovinu, z těla je pak vylučován močí. Problém však může lehce nastat např. u stárnoucích koček (stárnoucí kočky mají přirozeně nižší funkci ledvin, stárnutí je totiž progresivní ztráta funkce a struktury tkání a zvýšená náchylnost k nemocem). Kočky se sníženou funkcí ledvin se hůře zbavují močoviny. Vysokoproteinová  krmiva tak pro tyto jedince určitě vhodná nejsou. Nicméně starší kočky mají zároveň vyšší nároky na bílkoviny, a to vzhledem k jejich snížené schopnosti trávit a asimilovat bílkoviny. U koček je tedy velmi důležité dbát nejen na správné množství, ale i kvalitu a stravitelnost bílkovin. I menší obsah vysoce kvalitních bílkovin může vyhovovat řadě koček více, než krmivo s vysokým obsahem bílkovin, ale často o nižší hodnotě. 

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní