Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Leonberger - impozantní pes lvího vzhledu a sebevědomého klidu

Lví zbarvení a jistý náznak hřívy u leonbergrů naznačuje, že tito hlídači snesou nejen nepříznivé klimatické podmínky, ale i rozličný terén, v němž mají mnoho způsobů uplatnění. Tito horští psi sice v kynologických kruzích zpočátku nedosahovali velkého uznání, ale nakonec jej přece jen získali a posílili ho svou klidnou a vyrovnanou povahou.

Královstvím těchto majestátních psů jsou horské oblasti. Stejně jako mnohá dnes oblíbená psí plemena je i leonberger výsledkem křížení více plemen.         

Leonberger -  impozantní pes lvího vzhledu a sebevědomého klidu
Dana Pučálková V pátek 03.07. 2020

Z historie plemene
Toto plemeno vzniklo na základě realizovaného přání radního Heinricha Essiga z města Leonberg v neckarském kraji Würtenberska. Toto město neslo ve svém znaku lva. Radní Essig si usmyslel, že naplní svou představu a vyšlechtí plemeno, které bude mít vzhled lva a jehož funkcí bude hlídání. V roce 1846 tak začal se svými šlechtitelskými pokusy, které zpočátku nebyly příliš úspěšné. A tak se nejdříve tito psi setkávali spíše s posměchem. 

Pokusy prováděné v psinci na statku Heinricha Essiga začaly zkřížením feny černobílého landseera a dlouhosrstého bernardýna získaného přímo od mnichů ze Švýcarska, z hospice sv. Bernarda. Výsledkem byli černobíle zbarvení psi, kteří měli milou povahu. Křížení pokračovalo a po čtyřech  generacích byli zařazeni do chovu pyjenejští horští psi. V roce 1846 tak konečně vznikl pes jeho snů. Trvalo to ještě celou řadu let, než psi získali také ideální zbarvení.   

Shrneme-li historické hledisko vývoje tohoto plemene, musíme konstatovat, že během druhé světové války došlo téměř k vyhynutí leonbergrů. Toto plemeno získalo pevnou půdu pod nohama až  v posledních dvaceti letech minulého století. Leonbergři se od té doby drží na vzestupu jak v Německu, ve velké Británii, tak v Severní Americe. 

Klady plemene
Leonberg je neštěkavý, povahově vyrovnaný pes. Zároveň je přirozeně neagresivní. Vyzařuje z něj sebevědomý klid. Patří k lehce ovladatelným a dobře cvičitelným psům. Majitelé u něj ocení vysokou inteligenci, chápavost a silnou vazbu na svou rodinu. Miluje vodu. V případě potřeby dokáže prokázat velkou rozhodnost a odvahu. Je laskavý, chytrý, miluje děti a je dobrým hlídačem. Má dar potěšit nešťastné lidi. Jeho čich je mimořádně dobře vyvinutý. 

Zápory plemene
Toto plemeno se nehodí pro služební výcvik, při kterém se v něm probouzí agresivita. Vzhledem k značné velikosti jsou u tohoto plemene vyšší nároky na objem a kvalitu krmiva. Nechat leonbergra o hladu se nevyplácí, pomůže si k nějaké potravě sám, ať je kdekoli. V případě ohrožení majitele či majetku dokážou tito psi opravdu tvrdě zasáhnout. Mají svou hlavu a o povelech přirozeně přemýšlejí. Někdy uznají průzkum nového pachu v okolí za důležitější než výcvikové pokyny.   

Pro koho se hodí
Při správném přístupu lze leonbergry doporučit i chovatelům začátečníkům. Vždy je však třeba počítat s nutností běžné úpravy jejich srsti. Ta vyžaduje pravidelnou údržbu pročesáváním. Jedná se o plemeno společenské, a tak chcete-li mít více psů jednoho plemene, klidně si pořiďte leonbergry.   

Pro koho se nehodí 
Leonberger není pes vhodný k lidem, kteří chtějí své psy chovat v kotci na zahradě nebo osamoceně jako hlídač na odlehlém pozemku. Jsou to psi rodinní a bez kontaktu se svou lidskou smečkou velmi trpí. Kdo nerad psa cvičí a učí poslušnosti, měl by na leonbergra zapomenout. Vzhledem ke své mohutnosti mohou leonbergři porazit člověka, který není dostatečně ostražitý. Při rozběhu jim kloužou nohy a v běhu nejsou schopni ihned zastavit. Při vítacím manévru dokážou zaskočit leckterého hosta.   

Důležitost výchovy 
Všichni leonbergři musejí být vychováni v souladu s požadavky svého plemene. Je třeba zohledňovat jejich temperament a důsledně je socializovat.  

Krmení leonbergrů 
Výběr toho nejvhodnějšího krmiva může být poněkud obtížný. Je třeba dbát na to, aby měli psi vyváženou stravu, a tak chovatelé nejčastěji přistupují ke krmení suchým krmivem. Při nákupu štěněte byste měli od chovatele obdržet plán krmení a také jeho denní dávky. Uděláte nejlépe, když minimálně několik dní až pár týdnů vydržíte na stejném krmení. Pro štěně jsou první dny v novém prostředí velmi psychicky zatěžující. To se může projevit na stolici štěněte, a tak není třeba jeho organismus ještě k tomu zatěžovat i změnou krmiva. 

Odborníci doporučují, aby byla štěňata zpočátku krmena  hlavně speciálním štěněcím krmivem obsahujícím vyšší procento bílkovin, než je tomu u krmení pro dospělé psy. Také velikost granulí pro štěňata je menší. Uškodit štěňatům může přebytek bílkovin, neboť leonbergři by měli růst pomalu, aby jejich organismus nebyl ohrožen zchromnutím. Přebytek bílkovin ve stravě může způsobit panosteitidu, tedy dědičnou nemoc, která v důsledku napadá kosti končetin u štěňat, která ještě nedosáhla věku jednoho roku. 

Ve věku 6 měsíců se nasazuje štěňatům leonbergrů suchá strava v podobě větších granulí. Většina výrobců granulí tak jejich velikost běžně přizpůsobuje věku psů. Z hlediska volby stravy považujeme za dospělé až psy, kteří dosáhli věku 18 měsíců. Každé balení suchých krmiv poskytuje návod na to, jakou krmnou dávku by váš pes měl mít za den s ohledem na hmotnost a věk. Vhodné je ale i krmení BARF, ke kterému se připojuje potravinových doplňků, vápníku a multivitamínových tablet.   

Krmná dávka pro dospělého leonbergra by se měla rozdělit na dvě až tři části podávané za den. Leonbergři jsou mohutní psi s hlubokým hrudníkem, proto je třeba preventivně dbát při krmení na  omezení nadýmání. Tato plemena jsou náchylná k torzi (převrácení) žaludku. Psi vám budou vděční za občasnou změnu chuti ve své potravě. Doporučuje se zůstat u stejné osvědčené značky a změnit jen příchuť. Správná konzistence, barva a pach stolice vám poskytne odpověď, zda jste vybrali psovi vhodné krmivo.  

Voda je pro leonbergry důležitá 
Leonbergři milují vodu jak při koupání a stejně tak i jako základní živinu. Dostatečný příjem tekutin v těle psa zajišťuje obvyklou činnost všech orgánů jeho těla. Proto musí mít psi neustále misku plnou čerstvé vody. Miska musí být také čistá. Leonbergři jsou velkými milovníky vody na všechny způsoby. Díky jejich předkům - novofundlandským psům jsou to rovněž čilí a obvykle i vynikající plavci.   

Leonbergři a pohyb
Zdraví dospělí leonbergři potřebují přibližně 2,5 hod pohybu venku každý den. Minimálně. Budete-li s nimi venku déle, budou nadšení. U štěňat musíme být s pohybem umírněnější. Hlavně je třeba vystříhat se aktivit jako je  vyskakování do výšky například za hračkou nebo stoupání po schodech, které pro štěňata nejsou zdravé. Přílišná aktivita může štěněti způsobit stres, jehož důsledkem často bývá růst kostry psa. Štěňata musí mít možnost si lehnout a odpočívat, když jsou unavená. 

Štěňatům leonbegra starým 12 týdnů je dobré dopřát denně vycházky o délce cca 200 metrů. Postupně lze vzdálenost navyšovat. Štěňata v prvních třech měsících života sice potřebují dosti pohybu, ale pohyb nesmí nadměrně zatěžovat jejich klouby. Neměli bychom je proto nechávat bez dozoru na zahradě, aby třeba neběhala volně s dospělými psy. 

Péče o srst
Bohatá dvouvrstevná srst leonbergrů  vyžaduje udržování v čistotě. Světle krémová podsada má drsnější krycí srst. Zvlášť bohaté osrstění mají leonbergři okolo krku, na uších a na všech čtyřech nohou. Proto srst leonbergrů vyžaduje pravidelní kartáčování.  Při udržování srsti se vám budou velmi hodit hřebeny s řídkými kovovými zuby. Mezi polštářky nohou vyrůstá neustále nová srst, kterou je potřeba pravidelně stříhat. Je třeba zabránit vzniku žmolků mezi prsty psů. A pokud už vzniknou, je třeba je neprodleně odstranit. 

Línání u  leonbergrů
Dvakrát do roka leonbergři výrazně línají.  Stejně hojně se zbavují jak podsady, tak hrubší srsti.   Zvláště v tomto období se stává kartáčování leonbergrů  neodkladnou záležitostí.  Musíte při kartáčování odstraňovat zejména zplstnatělá místa. V období línání zároveň prohlédněte důkladně svému leonbergrovi kůži, zda na ní nejsou patrné nějaké výrůstky, přisátá klíšťata nebo záněty na kůži. Také dlouhým chlupům na krku leonbergrů věnujte dostatek pozornosti. 

Stříhání drápů
Úpravu drápů vašemu psovi můžete provádět buďto pomocí speciálních kleštiček anebo odstraňovat elektrickým  obrušovačem. Ovšem tráví-i váš pes hodně času na chodníku na tvrdém povrchu, například na betoně, pravděpodobně si své drápy obrousí sám. Nebude potřebovat přibrušovat drápy vůbec anebo jen občas. Před stříháním drápů musíte mít jasno, zda poznáte, kde končí nehtové lůžko, abyste psa nezastřihli.  Kdyby k tomu přece jen došlo, použijte na zastavení krvácení kamenec, který se používá i při holení.  

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní