Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Catahoula neboli leopardí pes – pes pro mimořádně tvrdou práci

Louisianský leopardí pes může být klidně jednobarevný, žíhaný, ale i s pálením, černý, žlutý, čokoládový, červený. Nemusí mít jen skleněné oči, jak je to v povědomí veřejnosti, ale může mít jakoukoli barvu očí. Leopardí psi jsou jedineční a to nejen díky skvrnité srsti. 

Toto plemeno není dosud mezinárodně uznané. Nejvíc psů tohoto plemene je chováno v USA. Do Evropy bylo dovezeno v roce 1998. Vzhledem ke značnému zájmu se tu toto plemeno velmi dobře uchytilo. Velikost psů se pohybuje od 55 do 66 cm a fen od 50 do 61 cm.

Catahoula neboli leopardí pes – pes pro mimořádně tvrdou práci
Dana Pučálková V pondělí 03.05. 2021

Pověstný zápal, razance a entuziasmus

Jako většina psů, i toto plemeno bylo stvořeno pro práci. Pro mimořádně tvrdou práci. V zemi svého původu je stále tvrdě zaměstnáváno. Především farmáři a rančeři ho potřebují při své práci. Psy využívají k samostatnému nahánění prasat a polodivokého hovězího dobytka. Právě tato polodivoká zvířata jsou považována za nejnebezpečnější výzvy pro všechny ovčácké psy. Catahouly nahánějí zvěř z nebezpečných bažin. Vyrážejí s farmáři na lov mývalů. Za těmi psi dokážou vylézt i na strom. Louisianští psi dokážou nahánět také jeleny a divoká prasata. A když nenahánějí, tak alespoň dlouho hlásí pod stromem, neboť k základním charakteristikám catahouly coby loveckého plemene patří hlasitý štěkot. Catahoula není jen pes pro neúnavné stopování a vytrvalé honáctví, ale i pro ochranu majetku.  

Zbarvení srsti    

Přednost má u plemene leopardího psa zbarvení merle. Merle je vzor srsti, na které se vyskytují různě velké nepravidelné plochy koncentrovaných, ale i ředěných barev. U tohoto plemene je považováno za nejtypičtější. Merle zesvětlená místa jsou nerovnoměrně rozložena po celém těle. Další barevnou variantou je modré, šedé, černé, játrové, červené bílé a skvrnité zbarvení. Znaky mohou být černé, tříslové, bílé, červené nebo žlutohnědé. Přípustné je i jednobarevné zbarvení - černé, červené, žluté a čokoládové.

Charakterové vlastnosti

Leopardí psi to jsou psi nejen zvláštního vzhledu, ale i se zvláštní minulostí. V jejich vlastnostech se spojují rysy starých španělských molosů, původních indiánských psů a evropských ovčáckých psů a možná i vlků. Jsou to ostří a razantní psi, teritoriálně zaměření, kteří se do každé činnosti vrhají s velkým zápalem. Standard plemene u nich otevřeně připouští agresivní chování. Nikdy by se však nemělo jednat o agresi ze strachu, ale spíš jen o silně vyvinutý obranářský a teritoriální pud, který je aktivován v případě ohrožení. 

Pro koho catahoula není vhodným psem

Člověk, který nemá zkušenosti se psy, není dostatečně rozhodný a sebejistý, bez přirozené autority, nedokáže být pro tyto psy dobrým vůdcem. Zvlášť samci dokážou být silně dominantní, a tak potřebují zkušeného a suverénního vůdce s přirozeně vůdcovskými kvalitami. Majitel lousianského psa nebo psů by měl mít dostatečný cit pro toto plemeno a pochopení pro jeho specifika. Catahouly se rády a dobře učí, ale musí to být pro ně činnost dostatečně zábavná. Stále se opakující cviky je po čase začnou nudit. Navíc každý jedinec tohoto druhu má jiné předpoklady, a to by měl majitel vycítit a v tomto směru jej rozvíjet. Lidé, kteří by se rádi zaměřili při výcviku svých psů na disciplíny, jako jsou obedience, nebo na poslušnost a přesnost provedených cviků, či na tanec se psy, by si měli vybírat mezi psy jiného plemene.     

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní