Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Možné příčiny kulhání u psů

Příznaky kulhání u psů mohou propuknout náhle anebo se rozvíjet postupně. Psi mohou kulhat v důsledku růstových vad, kvůli zlomenině, luxaci čéšky, vymknutí, malformaci nebo vadám páteře. Důvodů je opravdu mnoho, a tak je důležitá přesná diagnóza. Jako majitelé byste měli sledovat příznaky kulhání a zapisovat si poznámky, abyste veterináři mohli později sdělit veškeré podrobnosti.

Možné příčiny kulhání u psů
Dana Pučálková Ve středu 03.11. 2021

I když bylo v mnoha případech genetické dolaďování psích plemen velmi citlivé, vznikly u mnoha plemen dědičné vady, kterými trpí psi dodnes. Například tuponosá plemena vznikla pouze kvůli jejich líbivému vzhledu, ale poznamenalo to jejich zdravotní stav. Krátký čenich je omezuje ve volném dýchání. U velkých plemen se zase dědí sklon k onemocnění kyčlí.

Důvod nežádoucího křížení

Občas poptávka po některém z plemen silně převýší nabídku a pak dojde k nežádoucímu křížení podprůměrných jedinců. U některých plemen pak dědičné vady mohou způsobit slepotu, u jiných sklon k onemocnění kyčlí a u dalších třeba potíže s dýcháním. Jsou však i plemena, u nichž šlechtění vedlo k zanedbání povahy. Takoví psi se pak stávají nevypočitatelnými.

Plemena ovlivněná nevhodným křížením

Některá plemena jsou na tom nyní po zdravotní stránce hůře než jiná. Neblahé křížení zasáhlo kokršpaněly, menší pudly, německé ovčáky, kavalír king Charles španěly a mnohá další plemena. Dědičné vady mnoha plemen jsou obecně dost známé, ovšem, vždy je těžké určit, kteří psi je mají. Konkrétně u některých dědičných typů slepoty dojde k projevům nemoci až v pozdějším věku. Takoví psi mají často potomky ještě mnohem dřív, než u nich slepota propukne. Na potomky pak přecházejí dědičné dispozice k těmto zdravotním potížím. Ještě obtížněji se dá určit, který pes trpí poruchami chování anebo je skrytým nositelem genetické vady. To je důvod, proč by psi, u nichž byly zjištěny dědičné vady, neměli být nikdy použiti k chovu. 

Plemena trpící dědičnými vadami

Tuponosá plemena psů jako jsou například mopsové, mají vystouplé oči, které jsou náchylné k onemocnění a jejich zkrácená čenichová partie bývá příčinou dýchacích obtíží a navíc i sníženého odtoku slz. Záhyby na kůži čenichu u těchto plemen mohou velmi bolestivě hnisat. Von Willebrandtova choroba je dědičné onemocnění krevních destiček, které vede k nečekanému a nevysvětlitelnému krvácení. Projevuje se například u anglických a irských setrů, dále u rotvajlerů, dobrmanů, zlatých retrívrů a sibiřských husky. K vzácným dědičným chorobám patří například zelený zákal, který se projevuje u bíglů, anglických a amerických kokršpanělů, čivav a sibiřských husky. Známým dědičným onemocněním je také dysplazie kyčlí. Ta postihuje labradorské retrívry, čau čau, anglické špringršpaněly, německé ovčáky, rotvajlery a další plemena zvláště psů velkého růstu.       

Včasné testy mohou prokázat dispozice    

Přítomnost určitých dědičných vad může být odhalena pomocí včasných testů. Amatérští chovatelé by měli nechat své psy vždy včas zkontrolovat veterinářem.

Zuzana Bohdalová

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní