Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Pořizujeme si psa "Veterinární minimum"

Když si přivezete pejska domů, tak je dobré už mít vybraného veterináře a v nejbližších dnech ho navštívit. Ten zkontroluje podrobně zdravotní stav pejska a může si všimnou i věcí, kterých si vy nevšimnete.

Pořizujeme si psa "Veterinární minimum"
Dana Pučálková V pondělí 02.06. 2025

Obecně je dobré si u štěněte před převzetím od chovatele zkontrolovat, jestli nemá pupeční kýlu, zálomky na ocase a jestli má pejsek obě varlata sestouplá. Důležitá je také čistota očí, uší a jestli nemá nějaké parazity na kůži. Od chovatele by k vám mělo štěně přijít už s první dávkou očkování a odčervené. V prvních měsících budete chodit k veterináři na očkování poměrně často. Mělo by to být vždy po třech týdnech. Obvykle to vychází v 6 a 7 týdnech, v 9 až 10 týdnech a po 12. týdnu. S poslední dávkou se obvykle očkuje i vzteklina. U menších a citlivějších psů ji lze očkovat později zvlášť. Ze zákona musí být pes naočkován do 6 měsíců věku a toto očkování je ze zákona povinné. Očkuje se potom vždy po roce, u vztekliny to je dle výrobce, jsou i vakcíny s platností na 3 roky.

S očkováním se pojí otázka, kdy začít štěně brát mezi ostatní psy. Většina veterinářů vám řekne, že by pejsek neměl chodit mezi ostatní, dokud nemá kompletní vakcinaci. Většinou to ale není možné, protože s ním prostě ven musíte minimálně kvůli venčení. Trenéři psů naopak většinou podporují majitele štěňat v tom, aby chodili ven a pejska opatrně socializovali.

Štěňata jsou velmi citlivá na parazity, proto by se měla často odčervovat. Schémata se liší, ale do půl roku to může být jednou i víckrát měsíčně. Alternativou tablet a odčervovacích past je koprologické vyšetření. Koprologie je vyšetření trusu psa, stačí odebrat vzorek hovínka a donést ho k veterináři nebo ho můžete rovnou donést nebo poslat do laboratoře. Pokud je výsledek negativní, nemusíte odčervovat. Úskalí této metody je, že parazité nevylučují vajíčka do trusu neustále, takže i při negativním výsledku může pes parazity mít. Proto je vhodné toto vyšetření nechat udělat ze vzorku, kde jsou smíchané výkaly z více dní.

Důležité je také ošetření proti vnějším parazitům jako jsou klíšťata a blechy, které nejen znepříjemňují život, ale také přenášejí závažné nemoci. Existuje mnoho metod, můžete použít spot on, který se dává obvykle jako kapička za krk, veterinář vám může prodat tabletu, která působí zevnitř. Dále existují antiparazitní obojky, spreje a šampony. Velkou pozornost věnujte výběru antiparazitik, pokud máte doma také děti nebo kočku, které můžou být citlivé na některé chemické složky.

Každý majitel psa by měl jednou za čas zkontrolovat drápky, jestli už nejsou moc dlouhé a případně je zkrátit. Dá se to udělat doma, ale pokud se na to necítíte, tak můžete zajít do psího salonu nebo na veterinu. Sledujte i čistotu uší, jestli v nich není moc mazu a jestli nezapáchají. Pokud s nimi pejsek nemá problém, tak by mohlo čištění spíš uškodit. Pokud je potřeba je čistit, existuje mnoho produktů k tomu určených. To stejné se dá říct i o očích.

Pokud si s něčím nebudete jistí, nebojte se zeptat veterináře, který vám jistě rád poradí a vysvětlí vám danou problematiku. Komunikace s ním by měla být příjemná, pokud vám veterinář z jakéhokoli důvodu nesedí nebo k němu nemáte důvěru, tak se nebojte zajít i někam jinam.

Jana Zikušková

 

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní