Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Pořizujeme si psa "Výbava pro štěně"

Základní výbavu je vhodné pořídit ještě před pořízením štěněte, případně současně. Není ale potřeba to s kvantitou jakkoliv přehánět, protože až během společného soužití začnete zjišťovat, co skutečně potřebujete a co jsou "vyhozené peníze". 

Pořizujeme si psa "Výbava pro štěně"
Dana Pučálková V úterý 27.05. 2025

Dnes je naštěstí všeho velký výběr a vše je rychle dostupné na prodejnách nebo přes rychle fungující eshopy. Široký výběr může být výhodou, ale je mnohem těžší si vybrat, snad vám s tím v tomto článku aspoň trochu pomůžeme.

Co by měl pejsek mít určitě doma při svém příchodu je pelíšek. Pro štěně je dobré pořídit pelíšek, který jde vyprat v pračce kvůli hygieně. Praktický je snímatelný voděodolný potah, který po vyprání rychle uschne a můžete si pořídit i náhradní. I když si většinou nečůrají do svých pelíšků, nehody se můžou stát. Nejedno štěně ve vaší nepřítomnosti rádo ničí věci a často se pustí právě do pelíšku a je potřeba s touto variantou počítat. Dobrou variantou může být pořídit pro začátek menší dočasný a časem pořídit větší trvalý.

Další praktickou věc související s pelíškem je klec. Toto téma je velmi kontroverzní a má mnoho příznivců i odpůrců. Jako každá věc se dá klec nebo jiná boudička používat dobře i špatně. Určitě by neměla sloužit k dlouhodobému zavírání psa, ale jinak může skvěle sloužit jako bezpečné místo odpočinku. Aktivní psy je dobré naučit odpočívat a klec je na to ideální. V případě zdravotních potíží a nařízeného klidového režimu je skvělým pomocníkem, pokud ji pes zná a nevadí mu v ní být.

Pro štěně potřebujete určitě obojek a asi i postroj. Obojí by mělo být velikostně nastavitelné, protože psi rychle rostou. Obojek by neměl být tenký, protože čím užší, tím ostřeji působí na psí krk. Výhodou je u obojku i postroje polstrování, díky kterému bude měkčí a pohodlnější. U postroje se zaměřte na vhodný střih, aby neomezoval pohyb lopatek. U větších psů je dobré dbát na kvalitní karabiny a spony, pevnější a odolnější jsou ty kovové.

Vodítek je na trhu také velké množství. Na první procházky se hodí klasické krátké nebo přepínací. Přepínací vodítko je velmi univerzální, můžete u něj měnit délku a pes se s ním dá jednoduše uvázat, když je to potřeba. Na začátek jsou nevhodné flexi navíjecí vodítka, pejsek by se měl na začátku učit chodit na prověšeném vodítku, na tomto typu vodítka se lehce naučí tahat. Aby se váš pejsek mohl bezpečně proběhnout, tak je vhodné ho ze začátku pouštět na ohrazeném prostoru nebo se stopovacím vodítkem. Jedná se o dlouhé 5 až 15 metrů dlouhé vodítko, které pes táhne za sebou a vy ho můžete dle potřeby jednoduše chytit. Stopovačka se vždy připíná na postroj, obojek není vhodný, protože se vodítko může někde zaseknout a na obojku by si mohl ublížit.

Každé stěně si rádo hraje, proto mu do začátku pořiďte i několik hraček. Každý pejsek vám sám ukáže, jaké typy hraček ho baví nejvíce. Můžete vybrat míčky, přetahovací hračky, látková zvířátka, plnící nebo pískací hračky. Pro zabavení pejska se hodí hračky, které můžete naplnit krmivem, čuchací koberečky nebo psí hlavolamy. Štěňata mění mléčné zuby za trvalý chrup většinou od 4 do 8 měsíců, v tomto období chtějí vše extrémně okusovat a měly by mít k dispozici vhodné hračky a žvýkací pamlsky. Na hračkách se nevyplácí šetřit a koupit nějaké opravdu odolné. Nejen že vám déle vydrží, ale rozžvýkané kousky hraček může pes sežrat a jsou pro něj potenciálně nebezpečné.

Celkově se dá říct, že méně je někdy více. Nepotřebujete několik obojků, koše hraček a plné šuplíky pamlsků. Je lepší se zaměřit na kvalitní výrobky, které vám déle vydrží a zpříjemní soužití s vaším novým pejskem. Pravděpodobně časem zjistíte, co vám oběma sedí a vyhovuje a budete  přesně vědět, co potřebujete a co ne.

Jana Zikušková

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní