Můj pes má citlivé zažívání. Co s tím?
Trpí váš mazlíček zažívacími problémy? V případě problémů souvisejících se stravou může mít vaše zvíře alergii nebo intoleranci na určitou složku potravy, většinou se však jedná o reakce na jiné faktory ve stravě, jako je množství tuku nebo vlákniny nebo celková stravitelnost krmiva.
Můj pes má citlivé zažívání. Co s tím?” To je častá stížnost, kterou slýcháme ve veterinárních ordinacích. Majitelé tím mají na mysli zvíře, které často trpí nespecifickými gastrointestinálními příznaky, tedy zvrací, má průjem nebo nadýmání. Tyto problémy však mohou mít mnoho příčin, a to jak souvisejících se stravou, tak i s krmivem nesouvisejících. I jinak zdravé zvíře s mírnými příznaky, je proto vhodné nejprve nechat vyšetřit veterinárním lékařem, aby se vyloučily konkrétní zdravotní problémy.
V případě problémů souvisejících se stravou může mít vaše zvíře alergii nebo intoleranci na určitou složku potravy (většinou se jedná o intolerance - nejznámější je laktózová intolerance, ale výjimečná není ani neschopnost některých koček trávit histamin vznikající činností bakterií v mase vybraných ryb - výsledkem je pak zvracení a průjem). Většinou se však jedná o reakce na jiné faktory ve stravě, jako je množství tuku nebo vlákniny nebo celková stravitelnost krmiva (s následnou dysmotilitou střev). U mnoha domácích zvířat se tento druh příznaků postižení zažívacího traktu objeví i při náhlé změně stravy bez ohledu na vlastnosti samotného krmiva. Co tedy s tím?
Ve všech případech je dobré vést si záznamy o tom, co vše jsme zvířeti podávali (nejlépe po dobu několika týdnů) a následně vyloučit všechny doplňky stravy (žvýkací pomůcky, pamlsky, lidská strava - pokud zvíře není na domácí stravě). (Pozn: Doplňky, které byly předepsány k léčbě konkrétního zdravotního problému, nejprve konzultujte se svým veterinárním lékařem).
Ponechte jen hlavní krmivo (a nepřecházejte hned na jiné). Toto krmivo podávejte každý den ve stejném množství. Pokud obvykle krmíte pouze suchou nebo mokrou stravou, podávejte pouze suché nebo mokré krmivo, nemíchejte. Po provedení těchto změn pokračujte ve vedení deníku, přičemž tento režim udržujte alespoň 2krát déle, než je doba po které vaše zvíře vykazuje problémy. Pokud má tedy vaše zvíře obvykle měkkou stolici jednou týdně, musíte tento režim přísně dodržovat alespoň 2 týdny, abyste mohli zjistit, zda dochází ke změně.
Pokud se stav vašeho zvířete zlepší, můžete zkusit znovu zavést předchozí krmiva a doplňky a zjistit, zda se vám podaří určit, které jsou příčinou problémů (nebo zda je vaše zvíře jen citlivé na změny stravy obecně). Vedení deníku vám pomůže vše utřídit a na nic nezapomenout. Pamlsky a další komponenty zavádějte postupně a přidávejte pouze jednu novou věc týdně, přičemž v případě potřeby (pokud se opět objeví problémy) nechte zvířeti čas se zase vrátit do normálu.
Pokud se stav vašeho zvířete nezlepší a příznaky vašeho zvířete jsou mírné, je čas zvážit změnu krmiva (pokud vaše zvíře často zvrací, má časté průjmy nebo se chová neobvykle, měli byste navštívit veterinárního lékaře). Pod pojmem “krmivo vhodné pro citlivé zažívání”se většinou skrývá krmivo obsahující méně složek, než kolik jich mají jiná krmiva stejné řady nebo mohou obsahovat exotické nebo méně obvyklé složky, např. jehněčí, zvěřinu či králíka aj.
Nejvhodnější proto je vybrat si kvalitní krmivo, které má krátký seznam složek (ingrediencí), protože se tím snižuje počet proměnných. Je v pořádku zvolit jiné složky než má stávající krmivo. Pokud jste dosud krmili krmivem s vyšším obsahem tuku (mnoho mokrých krmiv a mnoho suchých krmiv s vyšším obsahem kalorií), můžete vyzkoušet krmivo, které má alespoň o 1/4 nižší obsah tuku. Pamatujte, že nelze porovnávat „hrubý tuk“ na etiketách přímo mezi různými krmivy, zejména mokrými a suchými. Ideální je přepočítat množství tuku vzhledem ke kaloriím („na 1000 kilokalorií“). Údaj o obsahu energie není však na obalu vždy uveden. Orientačně tak můžeme využít také tento přepočet:
Například:
- Konzerva má na etiketě uvedeno 75 % vlhkosti a 7 % tuku
- Nejprve vypočítáme obsah sušiny v konzervě: 100 - 75 = 25 % sušiny
- Pak obsah tuku v této sušině: 7 ÷ 25 = 0,28 (x 100) = 28 % tuku v sušině
Chceme-li porovnat tento výrobek se suchým krmivem, provedeme stejný výpočet i u suchého krmiva, např. na obalu je uvedeno 10 % vlhkosti a 13 % tuku.
100 - 10 = 90 % sušiny, 13 ÷ 90 = 0,14 (x 100) = 14 % tuku v sušině
(Původně se zdálo, že suché krmivo má tuku více, ve skutečnosti je to obráceně.)
Mnoho domácích zvířat může negativně reagovat také na vlákninu v potravě, bohužel je velmi obtížné porovnávat obsah vlákniny v jednotlivých krmivech, protože existuje mnoho druhů vlákniny, které mohou mít na střeva různé účinky. Na etiketě se uvádí pouze hrubá vláknina, která je měřítkem většiny nerozpustné vlákniny, ale chybí v tom rozpustná vláknina, která může hrát velkou roli pro zdraví střev (Pozn: řada výrobců přidává rozpustnou vlákninu do krmiv ještě zvlášť - najdete pod pojmy jako je MOS - mannanoligosacharidy a FOS - fruktooligosacharidy). Rozpustná vláknina váže ve střevě vodu, zvětšuje tak objem výkalů a zároveň je změkčuje (pomáhá např. řešit problém zácpy), v neposlední řadě je potravou důležitého a nepostradatelného střevního mikrobiomu. Nerozpustná vláknina navozuje pocit sytosti, stimuluje pohyb střev a výkaly spíše zahušťuje.
Jakmile si vyberete nové krmivo, zavádějte jej postupně a vyzkoušejte jej jako jediné krmivo, které vaše zvíře dostává. Pokud se stav vašeho zvířete zlepší, můžete u tohoto krmiva zůstat, nebo se můžete pokusit zjistit, co na starém krmivu nefungovalo, abyste to věděli do budoucna.
Pokud se vaše zvíře vůbec nezlepší nebo se naopak zhorší, je čas promluvit si s veterinářem. Dalším krokem z hlediska krmiva může být vyzkoušení diet speciálně navržených pro zvířata s gastrointestinálními problémy. Do této kategorie patří diety určené k diagnostice potravinových problémů: potravinových alergií nebo intolerancí a také diety s vysokou stravitelností a diety s velmi nízkým obsahem tuku.
I když se u zvířat s gastrointestinálním onemocněním obvykle zkouší dieta metodou pokus-omyl, váš veterinární lékař vám může pomoci zúžit strategii a určit priority. Mnoho psů s chronickými gastrointestinálními problémy vyžaduje ke zvládnutí příznaků kombinaci diety a léků.
Jednou z největších chyb, které majitelé zvířat s dobrými úmysly dělají, je to, že nahodile zkoušejí příliš mnoho krmiv/diet na vlastní pěst, než vyhledají pomoc. Na svých zvířatech vyzkouší tucty krmiv/diet během několika dní, aby pak s úsměvem v ordinaci nahlásili “Krmivo jsme už vyměnit zkoušeli a nic, takže tím to nebude”. Taková historie krmiv/diet však může značně ztížit přiblížení se k jádru problému věci a může omezit zbývající možnosti řešení.
MVDr. Katka Karásková, Ph.D.