Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Dogfrisbee

Jako u všech psích sportů je základem i pro frisbee správná motivace. Frisbee není jen o tom, že psovi disk hodíme a on ho přinese. Musíme ho s diskem seznámit, naučit ho jak disk správně chytat, trénovat techniku skoku, rychlost atd.

 

Dogfrisbee
Jana Slováková Jana Slováková 16.07. 2022

Co je to dogfrisbee

Jedná se o psí sport, původem z Ameriky, který je založený na tom, že pes chytá létající talíř. Díky tomu, že existuje několik disciplín, si každý může vybrat tu, která nejvíce sedí jemu i jeho psovi nejvíc. Frisbee se mohou věnovat psi všech plemen i velikostí, pro malé psy jsou i povoleny disky menšího průměru.

Jak vybrat disk

Disky bych rozlišila na 4 hlavní skupiny. Ta první jsou disky látkové a neoprenové, které jsou dobré hlavně pro štěňata, začínající psy anebo jako odměna pro přetahování. Nemají ale kdovíjak dobré letové vlastnosti, takže na klasické házení jsou potom lepší disky plastové. Tím se dostáváme k ostatním skupinám, které už se liší odolností disku. Nejméně odolné jsou disky typu fastback. Mají ale skvělé letové vlastnosti a na freestyle jsou to jedny z nejpoužívanějších disků. Do středně odolných patří disky, jako jsou hero xtra, wirbelwind nebo mamadisk. Vydrží o něco více, jsou těžší, takže na hody do dálky jsou správná volba. A poslední skupina jsou disky odolné, které jsou ale hodně těžké, takže sice vydrží i pevný skus psa, ale člověk si se samotným házení dá více práce. Nejlepší metoda jak vybrat disk je vyzkoušet ho. Každému sedí něco jiného, hlavní je, aby byl disk určený pro psa a nebyl to obyčejný plastový disk, který se psovi při chytu rozlomí a mohlo by dojít ke zranění.

Jak začít

Jako u všech psích sportů je základem i pro frisbee správná motivace. Frisbee není jen o tom, že psovi disk hodíme a on ho přinese. Musíme ho s diskem seznámit, naučit ho jak disk správně chytat, trénovat techniku skoku, rychlost atd.

S frisbee můžeme začít už od štěněte, ale s ohledem na klouby. Ideálními disky pro štěňata jsou disky neoprenové, jsou totiž měkké a přezubující štěně s nimi nebude mít problém. O disky se ale pouze přetahujeme a učíme psa si hrát, disky neházíme, abychom psovi neublížili.  Psa tím učíme koncentraci, pouštění a chytání disku, což jsou základní věci, které ve frisbee potřebujeme. Také je důležité, aby pes bral frisbee jako hru s člověkem a ne jako kořist, se kterou utíká pryč. Naučit psa správně aportovat je další základní věcí. Psa odměňujeme přetahováním o disk tedy vždy u sebe a nenecháváme ho disk kousat někde opodál.

Se skoky a náročnějšími prvky je dobré počkat do 1 roka psa.

Ale frisbee není jen o psovi, důležitou součástí týmu je i hráč, a abychom psovi házeli dobře, je potřeba chodit i na tréninky bez psa. Je potřeba, aby disk létal rovně, aby se nenakláněl do strany, neklepal, měl správnou výšku a rotaci.

Disciplíny

V dogfrisbee máme buď distanční disciplíny, kterých je hned několik a „královskou“ disciplínu freestyle.

Distanční disciplíny jsou v České republice 4. Jak už z názvu vyplývá, jde o disciplíny, kde se hází disk do dálky, případně je kolo omezené časově. Závodí se pouze s jedním diskem.

  • Super pro toss and fetch (SPTF) – jedná se o disciplínu, ve které se tým během 90sekund snaží nasbírat co nejvíce bodů. Hřiště je rozdělené na zóny, čím delší zóna, tím více bodů, extra body tým dostane i za středovou zónu která se táhne prostředkem hřiště a za výskok psa u chycení disku. Hodnotí se pouze 5 nejlepších hodů.
  • TimeTrial – distanční soutěž na čas. Hráč hází psovi disk za hranici 20 yardů. Cílem je v co nejkratším čase vykonat dva hozené a chycené disky za požadovanou hranicí. Čas se přestane počítat v momentě, kdy je disk zpět za startovní čarou.
  • DogDartbee – jak už z názvu vyplývá, jsou to takové frisbee šipky. Na zemi je nakreslený terč, vzdálený od startovní čáry 15metrů. Hráč se snaží psovi hodit disk tak, aby pes po jeho chycení dopadl do středu terče. Kolem středu jsou ještě 3 kružnice. S body je to následovně, za nejvnější kružnici tým dostane 10bodů, dále 30, 50 a za úplný střed 100bodů. U psa se hodnotí pouze přední tlapky. Kolo je omezeno na 9hodů.
  • Quadruped – jedná se o hody do dálky. Týmy jsou rozdělené do skupin. Ve skupinách se snaží vždy hodit co nejdále, postupně vypadávají týmy s nejkratším hodem až zůstane jeden, který postupuje do finále. Ze všech skupin tedy jde do finále jeden tým. Zbylé týmy se ještě mají šanci dostat do finále a to tak, že se utkají proti sobě a tým s nejdelším hodem postoupí. Pak už se hraje opět stejně jako ve skupině.
  • Freestyle – je královská disciplína. Tým má 2 minuty na to, aby na hřišti předvedl naučenou sestavu. Ve fantazii se meze nekladou. U freestylu jsou sice dané prvky, ale je na člověku, jak daný prvek bude vypadat. Proto je frisbee tak zajímavé na sledování, každá sestava je jiná a něčím originální.

Hodnocené prvky jsou: overy (pes přeskakuje hráče), vaulty (odraz psa od těla hráče), multiple (3 rychle za sebou hozené disky), team movement (společný pohyb psa a hráče), passing (míjení), directional distance movement (4 disky buď hozené do kruhu nebo cikcak), dogcatch (hráč chytá psa, který chytá disk)

Všechny tyto prvky hodnotí jeden rozhodčí (hlavní rozhodčí), potom máme ještě další rozhodčí na hráče, psa a úspěšnost (počet chycených a spadlých disků). Celkem jsou tedy rozhodčí 4.

Důležité je, aby bylo frisbee pro psa bezpečné, tým může být penalizován pokud není dodržena bezpečnost psa.

Údržba disku

Málokterý pes na disku nezanechá otisky zubů, to ale neznamená, že je disk hned potřeba vyhodit. Stačí vzít obyčejný brusný papír a ostrá místa zabrousit. Problém nastává v případě, pokud pes překousne hranu disku, disk potom ztrácí letové vlastnosti a házet takový disk by bylo pro psa nebezpečné. Je tedy potřeba nenechat psa aby disk přežvykoval a sám si s ním hrál. 

Péče o psího sportovce

Frisbee je psí sport, je tedy potřeba, aby byl pes v dobré kondici, a to zahrnuje i správnou výživu. Deana krmím granulemi Marp Holistic Red Mix, krmivo bohaté na tuky a bílkoviny a přidávám k němu vhodnou kloubní výživu. Psa krmím dvakrát denně, pomáhá to hlavně v momentě, kdy jsme na závodech a celodenních seminářích a potřebuji, aby měl pes dostatek energie. Před výkonem a po je dobré dávat psovi energetický nápoj, já přidávám vždy konzervu Marp, aby to bylo pro psa chutnější.

Další důležitou věcí je protahování psa před i po výkonu, nikdy nehrajeme se psem, kterého jsme na trénink dostatečně nepřipravili, hrozil by mu úraz. Po výkonu psa vychodíme.

Tereza Brožková

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní