Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Než začnete s canicrossem

Způsobů, jak dnes můžete aktivně trávit čas se svým psím parťákem, se nabízí velké množství. Canicross je bezesporu jedním z nich. V zásadě se jedná o běh se psem, kdy pes běží před vámi zapřažený v postroji a reaguje na vaše povely, které jsou důležité nejen pro bezpečnost vaši, ale i všech živých bytostí, které na trase můžete potkat.

Než začnete s canicrossem
Jana Slováková Jana Slováková Ve středu 11.05. 2022

Na první pohled by se mohlo zdát, že běh je pro psy dost intuitivní činností a v canicrossu tedy vždy půjde vše jako po másle. Vždyť je to přece pořád ,,jen běh”. Canicross je však něco jiného než volné běhání pejska po lese, ale jistý druh ,,práce”, který našeho parťáka musíme naučit - někdy více, jindy méně, ale v zásadě i zde platí známé rčení, že nikdo učený z nebe nespadl.

V první řadě je dobré si uvědomit, že s canicrossem, tedy během se zapřáhnutým psem v postroji, bychom neměli začínat dříve než v dosažení 12 měsíců. U větších plemen můžeme počkat klidně i déle. Věřte, že vám nic neuteče. Pes na canicross musí dozrát nejen psychicky, ale i fyzicky a dřívějším tahem byste jen riskovali poranění kloubů, kostry či měkkých tkání. V nabízeném období se tak můžete věnovat správnému nasvalení, rozvoji pohybové inteligence, nácviku poslušnosti, správné socializaci i upevňování vztahu s vaším psím parťákem, což jsou všechno okolnosti, které vám budou během vaší canicrossové dráhy ku prospěchu. K rozvoji uvedených aktivit vám krásně poslouží např. procházky v rozmanitém terénu, později lehký klus na volno či na stopovačce, během kterých už můžete pejska učit základním povelům, které následně budete v tahu jen upevňovat. Konkrétně se jedná o povel na zahájení činnosti (např. go), ukončení činnosti (stůj), stranové povely při předbíhání i změně směru (pravá - dží - right, levá - hó - left) a zrychlení (hop). Velmi užitečný je i povel na zpomalení, např. když běžíte z prudkého kopce a nechcete, aby vás pes za sebou táhl po bradě (např. za paty). Výše zmíněné povely můžete brát jen jako tipy a čtyřnožcům je přirozenou cestou vštěpovat. Nakonec záleží jen na vás, jaký typ povelů si zvolíte. Nezapomeňte jen na to, že v nich musíte být důslední a jejich podoby neměnit.

Říká se, že canicross je součtem schopností člověka a psa. Vzhledem k tomu, že ne každý má ambice účastnit se závodů mistrovství světa, je canicross opravdu sportem téměř pro každého. To stejné platí i pro naše čtyřnožce. V canicrossové komunitě mají své místo jak plemena pro tento sport speciálně vyšlechtěná, tak i malí srdcaři, kteří mají do tahu chuť. Snad jediní chlupáči, u kterých musíte běh v tahu dobře zvážit, jsou někteří zástupci krátkolebých a superobřích plemen.

Na závěr však nesmíme zapomenout zmínit jednu z nejdůležitějších věcí - canicross by měl být hlavně zábavou. Je jen na nás, jakým způsobem našim psím parťákům tuto aktivitu zpříjemníme a zjednodušíme. Tím, že v nich od nejútlejšího věku podporujeme lásku k pohybu a podporujeme rozvoj všestranné pohybové inteligence, oni sami pak tuto činnost vyhledávají a sama o sobě pro ně může být i odměnou.

V příštím článku bychom se podívali na vybavení, které je ke canicrossu potřeba či konkrétní rituály, které jsou, ať už před tréninky nebo závody dobré.

Tomáš Řezáč, trenér canicrossu

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní