Pořizujeme si psa "Jak správně vychovat štěně"
Každý chceme hodného a slušně vychovaného psa, to se ale bohužel nestane samo od sebe. Čeká nás mnoho práce, která je ovšem příjemně strávený čas s vaším pejskem. Nejprve je potřeba pejska vychovat, aby z něj byl příjemný společník a uměl se slušně chovat nejen doma, ale také na procházkách venku.

Pokud nejste zkušený kynolog, který už měl několik psů, tak je dobrý nápad vyhledat trenéra nebo začít chodit na cvičák. Dnes existuje mnoho organizací, které poskytují různorodé lekce, ze kterých si vybere každý. Pro začátek je nejlepší začít v kurzu pro štěňata, kde se nejen něco naučíte, ale také se štěně seznámí s vrstevníky. Do těchto kurzů můžete začít chodit, až bude mít štěňátko kompletní očkování, což je nejdříve ve 3 měsících. Do té doby by štěně mělo mít kontakt jen se psy, u kterých víte, že jsou zdraví a očkovaní. Držet psa první tři měsíce bez kontaktu s reálným světem není dobré pro jeho socializaci.
Když si přivezete štěně domů, tak si nejprve musí zvykat na nové prostředí, což je pro něj velmi náročné. V prvních dnech se můžete zaměřit na nácvik hygieny, takže na to, aby se naučilo venčit venku. Štěňata potřebují obvykle čůrat nebo kakat po probuzení, po krmení a po větším hraní, což je ve výsledku velmi často. Štěňata mají malý močový měchýř a teprve se ho učí ovládat. Za nehody tedy nemůžou a určitě vám to nedělají naschvál, rozhodně je za to netrestejte. Je potřeba hodně trpělivosti, ale určitě se vyplatí. Pokud budete muset nechat štěně delší dobu doma samotné, můžete mu dát k dispozici podložky na čůrání, které často znají už od chovatelů. Některá štěňata se na ně ale mohou nadměrně fixovat a následně odmítat čůrat venku, pozor na to.
Dále se bude muset pejsek naučit chodit na vodítku, což není tak automatické, jak se zdá. Pokud se mu ze začátku nebude chtít, tak ho zkuste nalákat na pamlsek nebo hračku. Když i tak nechce, tak ho nenuťte a zkuste to znovu příště. Obvykle se nejprve trénuje na obojku, u malých plemen ale můžete sáhnout i po postroji. Nacvičte i míjení lidí a psů, snažte se upoutat pozornost pejska na vás, aby neobtěžoval kolemjdoucí a jiné psy. Je dobré hned od začátku trénovat, že ne s každým psem se můžou očuchat a hrát si. Nejdůležitějším povelem je „ke mně“, bohužel je to také nejtěžší povel. Dokud to pejska dobře naučíte, používejte dlouhá stopovací vodítka, za která můžete pejska dle potřeby chytit. Jinak to může být nebezpečné pro pejska i jeho okolí.
Až si na sebe zvyknete a budete zvládat běžné situace, začněte chodit i na rušná místa. Některé teorie tvrdí, že by pes měl do 16 týdnů poznat co nejvíc nových a neznámých míst a situací. Běžná by pro něj měla být veterinární ordinace, auto, autobus, vlak, obchod nebo třeba eskalátory. Co pozná takhle mladé bude do budoucna brát jako samozřejmost a později ho to nerozhodí. Je dobré také vědět, že vývojově má stěně tzv. strachová období, to druhé bývá od 8. do 10. - 12. týdne, což se obvykle překrývá se začátkem pobytu u vás, tak je dobré na to myslet. Váš vztah prověří ještě období psí puberty, která je obvykle mezi 6.-12. měsícem, kdy testují hranice a je s nimi někdy složité pořízení.
Obecně bude pejsek potřebovat v prvních dvou letech hodně vaší pozornosti, času a trpělivosti. Nebude to asi vždy lehké, ale vyplatí se vytrvat a získat tak spolehlivého a bezproblémového parťáka na mnoho dalších let.
Jana Zikušková