Vybavení na canicross
V prvním článku Než začnete s canicrossem jsme se podívali na to, jak s pejskem pracujeme do chvíle, než ho poprvé zapřáhneme do canicrossového postroje a vyzkoušíme opravdový tah.
V dnešním článku se zaměříme na canicrossové vybavení. To nám umožňuje nejen tah jako takový, ale zvyšuje i jeho efektivitu a bezpečnost naší i čtyřnožců. V canicrossu se neobejdeme bez postroje na psa, sedáku, odpruženého vodítka a kvalitních trailových bot, protože se psem bychom měli samozřejmě běhat převážně po lesních cestách s minimem asfaltu. Vzhledem k tomu, že v ČR má canicross dlouholetou tradici a řadí se mezi tradiční psí sporty, najdete zde některé specializované firmy, které vašemu psímu parťákovi vyberou postroj doslova na míru. Nemusíte se pak bát, že ho bude někde tlačit, škrtit či jinak bránit v přirozeném pohybu.
Při volbě postroje musíme zohlednit zejména to, jaký typ aktivity se chystáme se svým psím parťákem provozovat. Pokud se jedná o klasický mushing, jednoznačně bych doporučil dlouhý postroj, který vašemu parťákovi efektivně rozloží síly a umožní se do tahu pořádně opřít. Možná se však chystáte na některý překážkový závod či dlouhý trek, kde je potřeba možnost rychlé manipulace se psem. Zde bych doporučil spíše krátký postroj. Ten je ideální i na běžné výlety či cestování autem. Následně je důležité myslet na jeho pravidelnou údržbu, abyste jej mnohdy i jen jednoduchým opláchnutím zbavili drobných nečistot, písku a jiných částic, které by vašemu psovi mohly způsobovat drobné odřeniny apod. Výhodou dnešních postrojů je pak to, že mají zpravidla velmi dlouhou životnost a již zmíněnou jednoduchou údržbu. Vybírat také můžete z poměrně velkého množství značek a typů, případně si postroj nechat dokonce ušít na míru.
Druhou částí canicrossového vybavení je sedák, který by vám měl dobře padnout. To znamená, že v pohybu by neměl nikam sjíždět ani vyjíždět. Neměl by vás prohýbat v bedrech a způsobovat bolestivost zad či jiné obtíže. Do dobrého sedáku se vyplatí investovat, protože tím skutečně šetříte své zdraví.
Spojení mezi vámi a psem pak zajišťuje canicrossové vodítko. Pokud chcete mít možnost čtyřnožce v případě potřeby rychle stáhnout, doporučil bych spíše vodítko s pevnou částí a amortizérem. Zkušenější závodní týmy pak mohou sáhnout po celoodpružených vodítkách. V případě závodních ambicí je pak důležité pamatovat na to, že v závodech canicrossařů nesmí mít v nataženém stavu vodítko více než 2 metry. Při přejímce závodníků se právě délka vodítka i přezkoumává, tak abyste na to byli připraveni. V neposlední řadě si dejte pozor na vodítka, která mají karabinu na obou koncích – zdá se to sice jako praktická záležitost, nicméně pokud by se karabina na vaší straně (tedy ta připevněná k sedáku) v tahu náhodně uvolnila, může dojít k ošklivému poranění psa. Lepší je tedy vybírat vodítko, které má karabinu jen na jedné straně.
A stejně jako v klasickém běhu, také v canicrossu obzvlášť platí, že vhodná obuv je základ. Vzhledem k tomu, že canicross budete nejčastěji provozovat v lesním, mnohdy podmáčeném a zabahněném terénu, doporučuji kvalitní trailovou obuv, která vás podrží a bude vám oporou. Nejhorší zvolenou možností jsou boty s hladkou podrážkou, kdy si v terénu připadáte jako na ledě. Vhodnou obuví nakonec šetříte i svůj pohybový aparát, který je nezbytný k tomu, abyste se mohli canicrossu věnovat naplno a dlouho.
V příštím článku bychom se podívali na základní canicrossové rituály.
Tomáš Řezáč