Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Které období je pro socializaci štěňat a koťat nejdůležitější?

Víte, že se správnou socializací musí začít již chovatel? Jedním z kritérií při výběru štěněte by tak měla být i návštěva daného chovatele a obhlídka toho, jak se se štěňaty/koťaty zachází. Je velmi důležité, kde mládě tráví většinu času!

Které období je pro socializaci štěňat a koťat nejdůležitější?
Dana Pučálková V úterý 28.05. 2024

Kritické období socializace je v životě koťat a štěňat obdobím, kdy je jejich mozek obzvláště vnímavý k poznávání světa, ve kterém budou žít, až vyrostou. V tomto období potřebují spoustu pozitivních zkušeností s nejrůznějšími lidmi, jinými zvířaty i předměty. Během této doby si zvykají na vše, s čím se mohou v pozdějším životě setkat (různé zvuky - vysavač, tramvaj, povrchy, předměty - vodítko, přenosky, obojky aj.). Pokud jsou během kritického období dobře socializováni, je pravděpodobné, že se z nich vyvinou přátelští a sebevědomí dospělí psi a kočky. Mnoho problémů s chováním, jako je nevhodné vylučování a agresivita, jsou často projevem strachu a úzkosti, jako následek nedostatečné socializace.

U štěňat je kritické období od 3. - 14. týdne.

U koťat je kritické období mezi 2. a 7. týdnem.

(Přesné zahájení a ukončení se může u jednotlivců lišit.) 

Se socializací musí začít již chovatel. Jedním z kritérií při výběru štěněte by tak měla být i návštěva daného chovatele a obhlídka toho, jak se se štěňaty/koťaty zachází. Kde tráví většinu času? V kleci, v izolaci (často prezentováno jako “klidná část domu”), tedy v prostředí chudém na podněty a lidský kontakt, takové štěně raději neberte, nemá dostatečný základ socializace. Pokud vykazuje známky odtažitosti, snahu se vzdálit, choulí se, stahuje ocas, schovává se - raději vyberte jiné.

S čím je dobré štěňata a koťata v tomto období seznamovat (pomalu, postupně a přes odměny):

  • s novými lidmi, a to i dětmi (nechte štěňata/koťata, aby interakce iniciovali) Pozn: V tomto kritickém období je neurologický, smyslový a svalový vývoj štěněte natolik pokročilý, že je velmi vnímavé a zvídavé. V této době jsou také méně bojácná, protože reakce úleku a strachu obvykle začínají až v druhé polovině tohoto kritického období. Bohužel psi, kteří nezažili pozitivní kontakt s lidmi před 14. týdnem věku, mohou být tak špatně socializovaní, že z nich nikdy nemusí být dobří domácí mazlíčci. U kotěte se plně vytvoří strachová reakce po 7. týdnu života.
  • s jinou kočkou nebo se psem - plně očkovanými (ujistěte se, že druhé zvíře je přátelské a má se štěňaty/koťaty mnoho dobrých zkušeností, zpočátku přes plot), s jinými zvířaty (pro štěňata: veverky nebo ptáci,..)
  • s vodítkem a postrojem, s jízdou autem (nejlépe na zábavná místa), pohyb v dopravě na vodítku (štěňata: včetně jízdních kol a kočárků), s pobytem v přepravce
  • naučte je klidně stát na stole a začněte s nimi trénovat některé manipulace, které mohou být potřebné pro ošetření a zdravotní péči (podávejte spoustu pamlsků), nacvičujte vyšetření: otevírání tlamy (pak jim dejte pamlsek), manipulujte s jejich tlapkami a ocáskem
  • vyzkoušejte česání, sušení ručníkem, příp. koupel, pomalu je seznamujte s hluky z domácích spotřebičů, jako jsou vysavače nebo televize (nejprve zapnuté v jiné místnosti)
  • chůze po městských chodnících a venkovských turistických stezkách (štěňata)

MVDr. Katka Karásková, Ph.D.

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní