Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Granulovaná krmiva

V tomto článku se dozvíte jaké jsou výhody a nevýhody granulované stravy, o komerčních a nekomerčních krmivech, jaké jsou správné suroviny nebo vhodné složení a pod.

Granulovaná krmiva
admin hlavní admin hlavní Ve čtvrtek 03.10. 2013

1.Výživa psů

S rychlým vývojem a výzkumem znalostí v oblasti zdraví se mění názory na vhodnou a zdravou výživu lidí. Tyto poznatky se zcela samozřejmě aplikují i na výživu zvířat. Je pravdou, že v trošku jiné podobě, nicméně také velmi intenzivně. Díky tomu máme dnes při výběru vhodné stravy širokou škálu možností.

2.Výhody a nevýhody granulované stravy

Granulovaná krmiva se začala masově rozvíjet především v 60.letech 20.století, kdy se do jejich výroby pustily potravinářské koncerny. Zprvu se jednalo především o obilninové šroty, které nebyly pro výživu psovitých šelem příliš vhodné. Až v posledních letech se vývoj vydal u některých značek správným směrem a granulovaná krmiva splňují všechny potřeby psů.

Hlavní výhody, které granulovaná krmiva mají, jsou tyto: vyváženost, dostupnost a bezproblémové skladování. Ať si koupíte tu a nebo onu značku, granulovaná krmiva jsou, co se týká živin, vždy dobře vyvážená. Jedná se především o množství bílkovin, tuků, uhlohydrátů a vitamínů a minerálů. Pokud si vyberete značku, kterou dováží solidní firma, většinou si můžete granule objednat přes internet nebo koupit ve větším městě v chovatelských potřebách. V případě, že krmíte granulemi, nikdy nemusíte řešit místo v lednici, případně mrazáku, stačí Vám pouze místo pro uskladnění. Snadnost skladování oceníte především při cestování, kdy v podstatě není jiná možnost, než použití granulí. V dnešní uspěchané době ocení řada lidí také nulovou náročnost přípravy pokrmu pro svého pejska. Nasypání granulí zabere tak 5 vteřin.

Vzhledem k tomu, že nic není úplně dokonalé, také granulovaná krmiva mají nějaké nevýhody. Zásadní nevýhodou pro lidi, kteří jsou odpůrci granulí je to, že nepoznají, co psovi vlastně dávají. Faktem je, že řada výrobců nebo dovozců neuvádí nebo záměrně zkreslují některé informace o složení a surovinách. Avšak pokud si vyberete důvěryhodného výrobce, můžete si být jisti, že pravdu nepřekrucuje, což poznáte na svém pejskovi. Existuje řada zdrojů, kde si můžete výrobce „proklepnout“. Jsou to především nezávislí recenzenti (i když i v tomto případě může být problematika často nazírána poměrně jednostranně). Jednou ze zásadních nevýhod granulovaných krmiv je chutnost. Řada granulí je velmi chutná, ale ve srovnání se syrovou nebo vařenou stravou trošku zaostávají. Občas se setkáme i s názorem, že kvalitní granule jsou drahé. Pokud ale chcete krmit kvalitně, ať si vyberete jakýkoliv způsob, bude Vás to vždy něco stát.

3.Komerční a nekomerční krmiva

Mezi jednotlivými značkami na trhu jsou velké rozdíly. Primárně můžeme granule rozdělit na komerční a nekomerční. Mezi komerční značky patří především ty, které jsou vyráběny nadnárodními koncerny světové velikosti. Těmto koncernům ani tak nejde o kvalitu krmiva, ani o Vašeho miláčka, ale hlavně o vlastní profit. Velmi často se stane, že takovéto společnosti koupí nějakého nekomerčního výrobce a nějaký čas parazitují na jeho dobrém jménu, než tuto značku sníženou kvalitou úplně zkazí. Mezi negativní rysy těchto krmiv patří: použití surovin v nízké kvalitě, nízký obsah masa, obsah nevhodných surovin a velmi často také chemické látky.

Výrobcem nekomerčních značek jsou většinou menší rodinné firmy, často menší lokální zemědělci, kteří se více zaměřují na kvalitu složení a obsah granulí. Tito výrobci dobře vědí, že nikdy nebudou mít dostatek prostředků na reklamní kampaně jako je to u komerčních výrobců, a proto je jejich největší šancí vysoká kvalita krmiva. V těchto výrobcích většinou najdete suroviny nejvyšší kvality. Nenajdete zde žádné nevhodné nebo nebezpečné suroviny. Pravdou je, že tato krmiva bývají méně dostupná (na rozdíl od komerčních krmiv), ale to už je na každém zákazníkovi, jakou kvalitu krmiva zvolí.

4.Správné suroviny

Primárně je mezi granulovanými krmivy rozdíl v použitých surovinách. Pokud si k večeři budete chtít připravit rybu a ta bude zkažená, protože jste ji zapomněli včas dát do lednice, ani nejlepší kuchař na světě z této ryby delikatesu už nepřipraví. Problémem většiny nabízených značek je použití surovin v nízké kvalitě. Často v souvislosti s tou nebo onou značkou slyšíte velmi nelichotivá slova. Pro objektivní porovnání musíme pracovat s informacemi výrobců. Globálně se dnes suroviny třídí do dvou hlavních kategorií – potravinářská kvalita a krmná kvalita. Avšak pouze v USA existuje standard dle USDA (Ministerstvo zemědělství USA), kde je jasně řečeno, co je a co není potravinářská kvalita. Všude jinde na světě je možné tento termín použít, ovšem nikde není žádný kontrolní orgán, který by toto kontroloval. Každopádně je více výrobců, kteří avizují potravinářskou kvalitu, než výrobců v potravinářské kvalitě skutečně vyrábějících. Konečný úsudek si udělá každý sám.

Do krmné kvality může výrobce schovat cokoliv. Velmi často se jedná o vedlejší produkty, které se už nedají na nic použít, ale do krmiva se přidají, protože jsou levné. Je pravdou, že tato kategorie by zasloužila více podkategorií, protože jsou výrobci, kteří používají kvalitní suroviny, ale přesto nemohou být zařazeny do kategorie potravinářská kvalita. Ať tak či tak, u krmiv v potravinářské kvalitě máte jistotu, že se toto nestane.

5.Vhodné složení

Sekundárně je v granulovaných krmivech rozdíl ve složení. Do krmiva můžete jako zdroj bílkovin použít kvalitní čerstvé nebo sušené maso stejně jako soju a v deklarovaných jakostech bude vše vypadat stejně. Je tedy dobré naučit se ve složení správně číst. Velmi důležitou informací je, že suroviny jsou uvedeny sestupně. Obsah první suroviny ve složení tedy bude v krmivu zastoupen nejvíce, poslední nejméně.

a) Bílkoviny

Zdroje bílkovin v granulovaných krmivech můžeme rozdělit na živočišné a rostlinné. Pro psy jsou důležité a stravitelné především živočišné bílkoviny. Poměr mezi živočinými a rostlinnými bílkovinami by měl být 75:25 a více. Hlavním živočišným zdrojem bílkovin je maso. V granulovaných krmivech obecně není příliš důležité, o jaký druh se jedná (to je problém individuální, například u psů s potravní intolerancí), ale je důležité o jakou se jedná formu.

V krmivech můžeme najít tyto formy masa: čerstvé maso, sušené maso, masová moučka a masová moučka s vedlejšími produtky. Co se týká vhodnosti, je bezpečně nejlepší sušené maso. Neobsahuje téměř žádnou vodu a jedná se o čistou svalovinu. Pokud je ve složení na prvním místě, můžete si být jisti, že obsah masa je v krmivu poměrně vysoký. Nicméně pro opravdu optimální obsah masa by mělo v nějaké formě být i na dalších místech složení. Další formou je forma čerstvá. Výhodou je, že se jedná pouze o čistou svalovinu. Její nevýhodou však je, že díky obsahu vody, který je až 80% se často dostává ve složení na vyšší pozici než by bylo po usušení. To je trochu finta na zákazníky. Jak je psáno výše, suroviny by měly být uváděny sestupně a to v sušené formě (tedy maso bez obsahu vody). Pokud krmivo obsahuje pouze čerstvé maso a je zastoupeno pouze na prvním místě složení, je pravděpodobné, že celkový obsah masa bude poměrně nízký. Výhodou čerstvého nebo sušeného masa je také celkově vyšší chutnost než u ostatních forem. Masová moučka je nejpouživanější formou. Existují různé druhy masových mouček. Moučky často obsahují kromě masa, také např. kosti, vnitřnosti atd. Tyto součásti ovšem nemusejí být na škodu. Například kosti obsahují vápník atd. Pokud výrobce použije kvalitní moučku, jedná se z velké části o usušené maso, takže není potřeba se moučky bát. Poslední formou je masová moučka a vedlejší produtky. Zde je pravděpodobné, že obsah masa bude menší než v předešlých případech a moučka bude ve větší míře obsahovat produkty jako jsou kůže, kosti, drápy apod. Výrobci používající vedlejší produkty se mezi kvalitní dodavatele rozhodně neřadí.

Bílkoviny v krmivech mohou být i rostlinného původu. Tyto bílkoviny jsou pro psy málo stravitelné a jejich využitelnost je poměrně nízká. Ve většině případů nahrazují výrobci rostlinnými bílkovinami bílkoviny živočišné, které jsou nepoměrně dražší. Mezi rostliny s vysokým obsahem bílkovin patří obiloviny, luštěniny nebo soja. Soja bývá velmi často v krmivu náhražkou masa, protože obsahuje dvakrát více bílkovin než samotné maso. Nicméně pro psa je téměř nestravitelná a jsou na ni poměrně časté alergické reakce.

b) Uhlohydráty

Uhlohydráty jsou v krmivech důležitým zdroj energie. V granulovaných krmivech jsou uhlohydráty neboli sacharidy zastoupeny především v podobě škrobů – jde tedy o polysacharidy. V kvalitních krmivech je obsah uhlohydrátů okolo 30% a méně. V komerčních krmivech jsou často zastoupeny více než 50%. Škroby jsou pro psy méně stravitelné než pro lidi a velmi záleží na jejich formě. Běžně se jako zdroj základních uhlohydrátů v krmivech používají obiloviny. Pokud je seřadíme sestupně od nejstravitelnějších, bude to vypadat takto: proso, ječmen, hnědá rýže, bílá rýže. Vždy je důležité, aby byly tyto suroviny použity v celozrnné formě. Krmiva obsahují také nevhodné obiloviny, kterými jsou především kukuřice a pšenice. Tyto suroviny jsou velmi málo stravitelné a slouží jako nejlevnější plnidla. Rovněž je poměrně častá alergická reakce na tyto obiloviny.

V posledních letech se také čím dál více používají v krmivech, jako zdroj uhlohydrátů, brambory. Brambory jsou spojovány s výrazem Grain Free Diet, tedy receptury bez obilovin. V krmivu jsou pak místo obilovin použity brambory. To je pro zákazníka ovšem trochu zavádějící. Pokud bychom měli hovořit o skutečné No Grain Diet, mělo by složení dominovat maso a jako zdroj uhlohydrátů by měla být použita zelenina a ovoce. Pokud narazíte na Grain Free Diet a na prvním místě ve složení budou brambory, pravděpodobně se nebude jednat o kvalitní krmivo, díky absenci většího množství masa.

Brambory díky vyššímu obsahu vody špatně „drží“ vitamíny. To znamená, že vitamíny jsou při procesu výroby zničeny rychleji než například v hnědé rýži. Další nevýhodou brambor je obsah nerozpustné vlákniny, což ve výsledku znamená větší množství odpadu. Nepopiratelnou výhodou brambor je však jejich nulová potravinová intolerance.

c) Tuky

Obsah tuků v granulovaných krmivech je velmi důležitý. Slouží jako zdroj energie. Tuky můžeme opět rozdělit na živočišné a rostlinné. Z živočišných tuků jsou nejvíce používány lososový a kuřecí. Oba tyto tuky jsou velmi vhodné a měly by být ve složení vždy před rostlinnými. Z rostlinných tuků (olejů) jsou nejvíce vhodné brutnákový olej, který je pro psy velmi vhodný. Bohužel ho ve složení krmiva naleznete jen málokdy. Dále jsou z rostlinných tuků akceptovatelné řepkový olej (musí být ale za studena lisovaný a měl by sloužit jako zdroj omega 3, ne jako zdroj energie), dále lněný olej nebo olej z petrklíče. Málo vhodné jsou především nespecifikované „rostlinné oleje“.

d) Vitamíny a minerály

Vitamínů a minerálů obsahují krmiva celou řadu. V tomto bodě je vhodné zopakovat, že granulovaná krmiva bývají z pohledu vitamínů a minerálů celkem vyvážená, až na černé výjimky.

6.Jaký typ granulí použijete pro Vašeho pejska?

Granule můžeme dělit do dvou základních kategorií: dle věku a dle velikosti plemene. Většina výrobců dnes dělí granule dle věku do těchto receptur: štěněčí, dospělé a seniorské. Dále dle velikosti plemene: malé, střední a velké, případně obří. Pokud bychom měli trošku přivřít oči, můžeme s klidem říct, že čím více komerční značka, tím více receptur. Můžete dnes najít speciální granule pro Labradory, Ridgebacky, Jezevčíky atd. Nicméně toto členění již postrádá logiku a hraje pouze na neznalost zákazníka.

V podstatě by se dalo říct, že jediné smysluplné dělení granulí je na štěněčí, dospělé a seniorské. Co se týká rodělení velkých a malých plemen, viděl bych největší problém především ve velikosti granulí. Určitě ne v rozdílnosti podílu jednotlivých živin.

Dnes se na trhu objevují stále častěji takzvané receptury All Life Stages. Tyto receptury jsou určeny pro všechny věkové a velikostní kategorie. Jediný rozdíl je krmná dávka. Tyto receptury mají „historický“ velký smysl. V přírodě šlo vždy o jednu jedinou kořist a dle hierarchie ve smečce se kořist „rozdělovala“.

7.Snažte se číst ve složení

Před výběrem vhodných granulí by si měl každý ujasnit, jaké suroviny by měly granule obsahovat a které ne. To je první věc, kterou je nutné udělat. Dle kritérií surovin se Vám výběr zúží na několik značek. Poté je vždy vhodné si zjistit další informace o konkrétním krmivu (u známých, na internetu apod).

Je velmi důležité neskočit výrobcům na hezký obal, na kterém je nakreslen přímo Váš pejsek. Složení je důležitější než to, že si u některých značek můžete vybrat z mnoha receptur. Nezapomeňte, že správný výběr kvalitní stravy je zásadně důležitý pro zdraví Vašeho pejska.

Martin Pučálka (martin.pucalka@pucalka.eu)

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní