Infolinka +420 602 335 885 ( Po - Čt: 8 - 16hod
Pá: 8 - 15hod)

Pořizujeme si psa "Jak krmit štěně"

Domů si brzy přivezete roztomilé štěně, to je nejvyšší čas se zajímat o jeho výživu. Krmení je velmi důležité pro růst a zdraví štěňátka. Určitě se vyplatí pečlivě vybírat, existuje mnoho druhů a způsobů krmení, která varianta bude pro vás a vašeho pejska ta nejlepší?

Pořizujeme si psa "Jak krmit štěně"
Dana Pučálková V pondělí 12.05. 2025

Nejvíc lidí krmí psy granulemi, které jsou nejjednodušším způsobem. Jedná se o kompletní,  vyváženou stravu. Dalším způsobem může být BARF, což je krmení syrovým masem, kostmi, přílohami. Tato varianta je mnohem náročnější na prostor, čas a je potřeba se v tom vyznat, aby byla strava vyvážená. Dále můžete pejskům vařit, což je časově náročné a také je třeba se zamyslet nad vybalancováním stravy. Pokud se rozhodnete krmit granulemi nebo konzervami, tak je velmi důležité si přečíst složení. Na prvních místech by mělo být vždy maso, složení se totiž píše sestupně dle obsahu jednotlivé složky, takže složek napsaných za začátku musí být nejvíc. Jednotlivé komponenty by měly být co nejvíc specifikované, například sušený losos, hnědá rýže nebo jehněčí tuk, tam si určitě dokážete jasně představit, co se tam dává. Naopak třeba vedlejší produkty rostlinného původu, výrobky živočišného původu nebo olej jsou hodně nekonkrétní, může se tedy pod nimi skrývat leccos.

Můžete vybrat recepturu přímo pro štěňata nebo nějakou ALS variantu. ALS znamená „all life stages“, takže to jsou granule vhodné pro všechny věkové kategorie. V přírodě také štěňata nežerou něco jiného než dospělí psi, jdou vybrat receptury, které jsou vhodné pro dospělé psy, ale splňují i požadavky na výživu štěňat. Pokud máte více psů, tak to může být obzvlášť výhodné. Pouze s rozdílem, že u štěňat bude vyšší dávkovaní pro potřebný růst, což se dozvíte v podrobné tabulce na obalu.

Když si štěně přivezete, je dobré první týdny krmit stejným krmivem, na které bylo zvyklé od svého chovatele. Už takhle je pro něj přesun velký stres, změna krmiva by mu mohla k tomu ještě způsobit trávicí potíže. Potom můžete postupně přecházet na vámi zvolené krmivo. Přechod by měl trvat minimálně týden, postupně zvyšujte poměr nového krmiva. U štěňat je velké riziko průjmu, trávení můžete podpořit přidáním pivovarských kvasnic nebo probiotik. Opatrně postupujte i při zařazení něčeho nového jako jsou konzervy nebo pamlsky. Ze začátku dávejte jen menší množství a sledujte, jestli to nemá vliv na stolici psa. U štěňat platí, že méně je někdy více, strava by neměla být zbytečně překombinovaná. Zeptejte se chovatele, kolikrát denně a v kolik hodin je štěně zvyklé jíst. V prvních týdnech u vás to může být 4-5 porcí. Od 3 měsíců to můžou být už jen 3 porce a od 6 měsíců krmte 2x denně. Pokud pejsek nechce žrát nebo nesní vše, nenechávejte krmivo ležet v misce, ale schovejte ji a krmivo zase nabídněte až v čase dalšího krmení.

Nejvíce se dozvíte pozorováním vlastního psa, každý bude potřebovat trochu něco jiného a v jiném dávkování. V prvních letech života je velmi důležitá zdravá výživa, protože významně ovlivní zdraví na celý život. Výběr dobrého krmiva tedy určitě nepodceňte a dejte pejskovi to nejlepší.

Jana Zikušková

Nechte se inspirovat článkem a dopřejte svému mazličkovi

Podobné články

V srovnávači máte 0 produktů

Zobrazit porovnaní